Przejdź do treści
Źródło artykułu

Rosyjskie linie lotnicze Polar Airlines wykonywały loty niesprawnymi technicznie samolotami

Rosyjskie linie lotnicze Polar Airlines oferujące połączenia regionalne do i z Jakucji w Rosji, obsługiwały je samolotami, które nie były w odpowiednim stanie technicznym. Raport pochodzi z kanału Telegram Aviatorschina, który powołuje się na źródła z rządu Jakucji i Ministerstwa Transportu Federacji Rosyjskiej.

W sumie linie lotnicze Polar Airlines wykonały ponad 1500 lotów samolotami, które były w nieodpowiednim stanie technicznym, co obecnie jest przedmiotem badania Państwowej Agencji Nadzoru Bezpieczeństwa Lotniczego, będącej częścią Federalnej Służby Nadzoru Transportu Rosji. Państwowy przewoźnik eksploatował pięć statków powietrznych, na których były zamontowane przeterminowane części. Brak ich wymiany powodował, że powinny one być uziemione.  

Dwa An-26, dwa An-24 i jeden Turbolet L-410 wykonały co najmniej 730 lotów. Lista części, których dotyczy problem, obejmuje pompy paliwowe i czujniki, jednostki dostarczające tlen, zawory, napędy wycieraczek, kompasy magnetyczne, manometry, czujniki ciśnienia i inne.

Przykładowo, przewoźnik wykonywał loty turbośmigłowym L-410 z pompą paliwa, której remont został opóźniony o 20 miesięcy. Samolot wykonał w takim stanie ponad 100 lotów. Ponadto L-410 miał zamontowany czujnik paliwa, który powinien być wymieniony półtora roku temu. Agencja stwierdziła, że 97 osobom, w tym pilotom i mechanikom, pozwolono obsługiwać i wykonywać prace techniczne na samolotach  bez odpowiedniego przeszkolenia.

24 maja, linie Polar Airlines wydały oświadczenie, w którym poinformowały, że przedstawiciele Państwowego Nadzoru Bezpieczeństwa Lotniczego przeprowadzili w kwietniu 2023 r. „nieplanowaną kontrolę niektórych obszarów działalności Polar Airlines”. „Zidentyfikowane podczas audytu uchybienia zostały wyeliminowane, a także przyjęto plan działań naprawczych w celu dalszego przeciwdziałania stwierdzonym niedociągnięciom w niektórych rodzajach działalności. Podjęto również decyzje personalne i pociągnięto do odpowiedzialności dyscyplinarnej szereg pracowników” – czytamy w komunikacie przewoźnika.

Obecnie operacje Polar Airlines przebiegają normalnie. Linia lotnicza nadal świadczy regularne przewozy pasażerskie, a także inne, niestandardowe usługi lotnicze.

An-26 należący do Polar Airlines

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony