Puchar Europy Wschodniej w Celności Brasov 2022 (fot. Sekcja Spadochronowa WKS "Wawel")

Puchar Europy Wschodniej w Celności Brasov 2022

Z perspektywy czasu można zaryzykować twierdzenie, że ten rok jest mniej sprzyjający skoczkom spadochronowym. Przynajmniej jeśli chodzi o tych rywalizujących w celności lądowania. Pogoda im mniej sprzyja niż zwykle. Wojna w Ukrainie też nie sprzyja rozgrywaniu zawodów w wielu miejscach.

Ale wróćmy do pogody. Transylwania jest przepięknym miejscem w Rumunii. Zawody Pucharu Europy Wschodniej w Celności w Brasov – Zarnesti przeważnie odbywały się w maksymalnym wymiarze przewidzianym przepisami. W tym roku, w dniach 9-11 września, z trudem udało się rozegrać wymagane minimum czyli cztery kolejki. Powodem były opady deszczu i zbyt silny wiatr. Na nic zdały się starania organizatorów i poświęcenie zawodników, którzy czasami skakali nawet w niezbyt bezpiecznych warunkach. Należy się cieszyć, że zawody w ogóle udało się rozegrać.

W Rumunii startowało siedem zawodniczek i trzydziestu dwóch zawodników. Skoki były wykonywane z niezawodnego samolotu An-2. Ewentualnie zawodnicy indywidualni i zawodnicy wykonujący skoki powtórkowe skakali z Cessny 182, w dodatku pilotowanej przez samego organizatora zawodów – Catalina Balascau.

Jak już wspomniano wcześniej, udało się rozegrać tylko cztery kolejki skoków. Po podsumowaniu wyników, zwycięzcą Pucharu Europy Wschodniej w Celności Brasov 2022 został zespół „AEROCLUBUL ROMANIEI” z Rumunii, na drugim miejscu uplasował się „PRIJEDOR” z Bośni i Hercegowiny, a trzecie miejsce zajęli polscy spadochroniarze – „KRAKÓW WAWEL”.

Wśród mężczyzn najlepszym celnościowcem w Brasov okazał się Sinisa Vujakovic z Bośni i Hercegowiny. Na drugim miejscu uplasowało się dwóch zawodników: Gabriel Pop z Rumunii i Alexandar Cvetkovic z Serbii.

Złoty medal wśród pań wywalczyła Irena Paczek-Krawczak z Polski. Srebrny medal zdobyła Adina Iacob z Rumunii. A brązowy otrzymała Andreea Padurean, też z Rumunii.

Drużyna "KRAKÓW WAWEL" z medalami na Pucharze Europy Wschodniej w Celności Brasov 2022 (fot. Sekcja Spadochronowa WKS "Wawel")

Drużyna "KRAKÓW WAWEL" startowała w składzie: Irena Paczek-Krawczak, Ewa Wesołowska, Artur Gosiewski i Kamil Wójciak. Dodatkowo, poza drużyną startowała Sabina Sikora. Udział zawodników w Pucharze Europy Wschodniej w Celności Brasov 2022 wspierała sponsor sekcji - ORLEN Paliwa.