Puchar Europy Wschodniej Montana 2022 (fot. sekcjaspadochronowa-wawel.krakow.pl)

Puchar Europy Wschodniej Montana 2022 rozegrany

W dniach 3-4 czerwca 2022 r. zostały rozegrane pierwsze zawody tegorocznego Pucharu Europy Wschodniej w Celności. Odbyły się one w bułgarskiej Montanie, na lotnisku Erden. W zawodach brało udział dziesięć zespołów czteroosobowych, na które składało się jedenaście zawodniczek i dwudziestu dziewięciu zawodników.

Zespół „KRAKÓW Wawel” pojechał do Bułgarii w składzie: Irena Paczek-Krawczak, Kamila Walczak, Wiktor Król i Kamil Wójciak.

Warunki pogodowe do skoków w Erden nigdy nie należały do łatwych. Związane to jest z występującą tam termiką i położeniem miejsca lądowania narażonym na silne podmuchy wiatru. Między innymi z tego powodu nie udało się w tym roku rozegrać wszystkich zaplanowanych kolejek skoków. Zresztą warunki do lądowania stały się przyczyną kontuzji, którym uległo dwoje zawodników, w tym doświadczona Bułgarka – Ivanka Dringova.

Ostatecznie siedem kolejek skoków wyłoniło zwycięzców i przegranych. W klasyfikacji drużynowej pierwsze miejsce zajął rumuński zespół „AEROCLUBUL ROMANIEI”. Tuż za nim uplasowała się drużyna „PRIJEDOR” z Bośni i Hercegowiny. A miejsce trzecie zajął węgierski zespół „HUNGARY – SZOLNOK”. Nasz „KRAKÓW Wawel” zakończył zawody w Bułgarii na piątym miejscu.

Indywidualnie najlepsza była Gabriela Balascau z Rumunii, z wynikiem 10 cm. Druga była jej rodaczka Simona Stan z wynikiem 14 cm. Z takim samym wynikiem brązowy medal zdobyła Cheryl Stearns z USA. Najlepsza z Polek – Irena Paczek-Krawczak – uplasowała się na czwartym miejscu z wynikiem 16 cm.

Z wynikiem 11 cm złoty medal zdobył Istvan Asztalos z Węgier. Srebrny medal wśród mężczyzn zdobył Anatolie Seiz z Mołdawii, z wynikiem 19 cm. Na miejscu trzecim znalazł się Slobodan Terzic z Bośni i Hercegowiny, który uzbierał w siedmiu skokach 20 cm. Najlepszym z naszych zawodników był Kamil Wójciak, który zakończył zawody na czternastym miejscu z 35 cm.

Start zespołu „KRAKÓW Wawel” wspierał sponsor sekcji – spółka ORLEN Paliwa, a dwoje zawodników będących członkami Spadochronowej Kadry Narodowej Aeroklubu Polskiego – Irena Paczek-Krawczak i Kamil Wójciak – było dofinansowanych ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Środki MSiT były wydatkowane w ramach przygotowań tych dwojga zawodników do udziału w 37. Spadochronowych Mistrzostwach Świata FAI w Konkurencjach Klasycznych.

Uczestnicy Pucharu Europy Wschodniej Montana 2022 (fot. sekcjaspadochronowa-wawel.krakow.pl)