Przejdź do treści
Suchoj S-70 Okhotnik - dron szturmowy (fot. Ministerstwo Obrony Rosji)
Źródło artykułu

Produkcja rosyjskiego drona Suchoj S-70 Okhotnik ma rozpocząć się w drugiej połowie 2024 roku

Program drona szturmowego Suchoj S-70 Okhotnik („Hunter”) powrócił do pierwotnego harmonogramu produkcji, co ma nastąpić w drugiej połowie 2024 r. O fakcie tym 25 stycznia 2024 r. poinformował Siergiej Semka, wicegubernator obwodu nowosybirskiego.

„Trwa ostatni etap testów” – stwierdził Semka podczas konferencji prasowej. „Myślę, że w drugiej połowie roku rozpocznie się produkcja”.

W sierpniu 2020 r. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej wezwało United Aircraft Corporation (UAC) do przyspieszenia prac projektowych eksperymentów i dostosowania harmonogramu w celu wcześniejszej dostawy, z nadzieją wprowadzenie do użytku drona już w 2023 r. Jednak wydaje się, że program powrócił do pierwotnych założeń, a jego uruchomienie nie jest już przewidywane przed 2025 r.

Czym jest dron szturmowy S-70 Okhotnik?

Napędzany silnikiem turboodrzutowym AL-31, S-70 Okhotnik ma osiągać prędkość do 1000 km/h i mieć zasięg 6 tys. km. Rosyjskie Ministerstwo Obrony podkreśliło jego zaawansowane funkcje, w tym namierzanie elektrooptyczne, radio i różnorodny sprzęt rozpoznawczy. Dwie wewnętrzne komory drona mogą pomieścić do 2,8 tony uzbrojenia.

Przewiduje się, że S-70 Okhotnik będzie współpracował z myśliwcem piątej generacji Su-57, rozszerzając jego pole radarowe. Możliwości drona w zakresie niewidzialności umożliwią mu wyznaczanie celów dalekiego zasięgu dla wiodących samolotów bez łatwego wykrycia.

Pierwszy raz drona Okhotnik zaprezentowano w locie 14 grudnia 2021 r. Bezzałogowiec został wyposażony w płaską dyszę strumieniową zaprojektowaną w celu zmniejszenia sygnatury radaru.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony