XVII Mikrolotowe Mistrzostwa Podlaskiego „Kontakty” 2016 rozegrane

XVII Mikrolotowe Mistrzostwa Podlaskiego „Kontakty” 2016 rozegrane (fot. Tygodnik "Kontakty")

W dniach 16-18.09.2016 r. na lądowisku między mostami  w Łomży zostały rozegrane XVII Mikrolotowe Mistrzostwa Podlaskiego „Kontakty” 2016, zorganizowane przez tygodnik „Kontakty”. Współorganizatorem imprezy był Aeroklub Polski. Zawody objęty były patronatem przez Marszałka Województwa Podlaskiego Jerzego Leszczyńskiego.  Poniżej relacja z zawodów.

Orły nad Łomżą

W piątek, gdy już słońce chyliło się ku zachodowi, łomżyniacy wysoko zadzierali głowy. Nad miastem krążyło 36 skrzydeł motoparalotni, motolotni, samolotów ultarlekkich oraz wiatrakowców i zapraszało na lądowisko między mostami. Tak właśnie rozpoczął się lotniczy weekend w Łomży.

Sobotni poranek piloci spędzili na tradycyjnie specjalnie przygotowanych dla nich atrakcjach. Jedną, zaskakującą, „wymusiła” Emilka Piech z Warszawy.

Dominika, czy możecie zorganizować wycieczkę do OSM Piątnica? Od lat jemy na śniadanie serki wiejskie, pijemy mleko tylko z Piątnicy i gdy moja córka dowiedziała się, że będziemy zakwaterowani z Motelu Zacisze w Piątnicy poprosiła, bym cię o to spytał. Cała moja rodzina chciałaby zobaczyć, jak to wszystko powstaje – zadzwonił do mnie przed Mistrzostwami Błażej Piech z Warszawy, motolotniowy Mistrz Pucharu Polski.

 Nie było wyjścia! Poprosiliśmy prezesa Spółdzielni w Piątnicy Zbigniewa Kalinowskiego o przyjęcie Emilki z rodziną. Zgodził się z uśmiechem, a w sobotę zwaliło mu się prawie 30 ludzi! Niesamowite, bo niektórzy zrezygnowali z ostatniej chwili z bezkonkurencyjnej wydawałoby się zabawy w wojenkę, czyli współczesne podchody w mundurach, z replikami prawdziwej broni!


Trener kadry narodowej paralotniarzy Adam Paska (pierwszy z lewej) tak zasłuchał się w opowieści o piątnickich serkach, że nie odwrócił głowy, by zapozować do zdjęcia; czwarta od lewej (w okularkach) Emilka Piech

 – Silosy na mleko oraz zmechanizowana produkcja robią niesamowite wrażenie – opowiadał później Grzegorz „Lajkonik” Woźniak, który przyleciał z Krakowa niezwykle „wypasionym” samolotem ultralekkim.

Gdy Grzegorz zachwycał się mleczną technologią, w tym samym czasie inna grupa wcielała się w Rambo w „military simulation” przygotowanej przez Staszka Kojro z Łomży: podzielona na dwie drużyny miała za zadanie zdobyć flagę drużyny przeciwnej i nie dać się...ustrzelić. Jeszcze inni ścigali się na gokartach!

Po tak rozpoczętym dniu przyszedł czas na latanie!

Oficjalnego otwarcia Mikrolotowych Mistrzostw Podlaskiego Kontakty 2016 dokonał wicemarszałek województwa podlaskiego Stefan Krajewski chwilę po tym, jak...wylądował nieopodal sceny samolotem ultralekkim! Wicemarszałek odważył się na lot z sędzią głównym Mistrzostw Zbyszkiem Kędziorą z Białegostoku.


Wicemarszałek Stefan Krajewski przyleciał na Mistrzostwa samolotem pilotowanym przez Zbigniewa Kędziorę


Maciej Olszewski z Ełku miał taką sytuację, że aby poprowadzić otwarcie i zamknięcie Mistrzostw w Łomży, samolotem odlatywał znad Narwi i po załatwieniu pilnych spraw przylatywał

Zwieńczeniem oficjalnej części Mistrzostw był podniebny taniec Konrada Ziębakowskiego z Radomia na motolotni z biało-czerwonymi szarfami. Kunszt jego pilotażu doceniła brawami licznie zgromadzona publiczność. A potem w niebo poszybowały motolotnie, wiatrakowce, samoloty ultralekkie i paralotnie z napędem silnikowym.

Piloci wiatrakowców, motolotni i samolotów zmagali się w konkurencji, wymagające wielkiej precyzji. Trudność polega na tym, że po wzniesieniu się na  300 m należy wyłączyć silnik i tak zaplanować dalszy lot, by wylądować w wyznaczonym ściśle miejscu (tzw. deku). A dek miał na początku 4 m szerokości. W kolejnych podejściach jego szerokość była zmniejszana o metr. W finale walkę o pierwsze miejsce stoczyli  Błażej Piech z Warszawy z Konradem Ziębakowskim. Wygrał Piech, trafiając w „dek” szerokości 1 metra! Trzeci był Janusz Jezierski z Ostrołęki.

Był to świetny dzień dla motoparalotni. Trener kadry PPG Adam Paska ze swoim zespołem sędziowskim przygotowali pilotom aż pięć konkurencji tuż przed oczami widzów!

Zwykle na takich zawodach nie ma publiczności. W Łomży zawsze czujemy się docenieni, zawsze oglądają nas tłumy. To jest fantastyczne! – mówi międzynarodowy sędzia lotniczy Natalia Paska.


Paweł „Lojak” Kozarzewski i Adam Pupek w „błyskotliwym” locie

Na koniec sobotniego dnia przygotowaliśmy niespodziankę. Tuż przed zmrokiem w niebo wzbiła się motoparalotnia z Adamem Pupkiem z Łomży oraz Pawłem „Lojakiem” Kozarzewskim z Warszawy. Gdy krążyli nad lądowiskiem, z wózka ich motoparalotni coś wystrzeliło i po paru sekundach...rozbłysło na niebie! Tak! To sztuczne ognie odpalone z motoparalotni po raz pierwszy rozbłysły na łomżyńskim niebie. Tak „błyskotliwe” zakończenie sobotniego dnia było jednocześnie zaproszeniem na lotnicze zmagania dnia kolejnego.

Niedzielny poranek przywitał nas silniejszym wiatrem, jednak znakomici piloci, a tacy gościli w Łomży, wystartowali wiatrakowcami i motolotniami do Mistrzostw Polski w Przelocie przez Bramkę. W porywistych podmuchach ponownie kunsztem pilotażu wykazał się Konrad Ziębakowski z Radomia, który przeleciał przez „oczko” szerokości 14 m i bezapelacyjnie został tegorocznym Mistrzem Polski w Przelocie przez Bramkę w kategorii motolotni. Wśród wiatrakowców zwyciężył Alek Dernbach, wiatrakowcowy wicemistrz świata sprzed miesiąca, wielokrotny mistrz Polski, świata i Europy w motolotniarstwie.


Były paralotniowy mistrz świata Tomasz Kudaszwicz uczy stawiać skrzydło paralotni Magdę Dobosz z Przeczycy spod Jasła (Podkarpacie)

Przez dwa dni na nadnarwiańskich łąkach, przystosowanych do funkcji lądowiska,  pojawiło się kilka tysięcy mieszkańców Łomży i okolicy, Ostrołęki, Białegostoku oraz innych regionów Polski. Jedni przybywali, inni odjeżdżali, ale wokół latających maszyn ciągle był tłum ciekawych latania. Piloci cierpliwie je prezentowali, odpowiadali na pytania, pozwalali dzieciom siąść za sterami!


Dużym zainteresowaniem cieszył się szybowiec Aeroklubu Białostockiego, do którego odważnie wsiadła Oliwia (lat 8) z Łomży


Leszek Mańkowski z Krakowa, człowiek instytucja (pilot paralotniowy, motolotniowy, samolotowy, szybowcowy, balonowy, skoczek spadochronowy, instruktor) objawił się na Mistrzostwach jako niezwykły komentator, słowem tworzący fascynujące widowisko

Podczas zawodów odbywał się również konkurs dla dzieci do lat 13 na najdłuższy lot modelem samolotu oraz konkurs fotograficzny na zdjęcie z Mistrzostw dla widzów. Najdłuższe loty modelem w sobotę wykonali Mateusz Górski, Sebastian Remes, Gabrysia Szpoper, a w niedzielę Dawid Kaszuba, Zuzanna Śmiarowska i Patryk Kaszuba.

Najlepsze zdjęcia i tytuł Grand Prix zdobył Krystian Wysocki, Złoty Medal - Paweł Walczyk, Srebrny Medal - Tomasz Busłowski a  Brązowy Medal zdobył Piotr Zabrocki. Jury przewodniczył znany łomżyński fotografik Gabor Lorinczy.


Mistrzostwom towarzyszyła wystawa fantastycznych fotografii „Łomża spod skrzydła” łomżyńskiego pilota Adama Pupka

„Kontakty” serdecznie dziękują właścicielom łąk z gminy Piątnica za udostępnienie ich na lądowisko, strażakom z OSP Piątnica za czuwanie nad bezpieczeństwem, wójtowi gminy Piątnica Krzysztofowi Kozickiemu za przygotowanie drogi dojazdowej, przyjaciołom z Towarzystwa Lotniczego Cumulus, Mirosławie, Szczepanowi i Mateuszowi Grodzkim; Staszkowi, Klaudii i Kamilowi Kojrom; Sylwestrowi Szczepanikowi; Adamowi Krajewskiemu, Dariuszowi Molczykowi, Jerzemu Konowałkowi; Zbyszkowi, Julkowi i Zuzi Pieciakom, Andrzejowi Męczkowskiemu, Maćkowi Zagłobie, Zbigniewowi Kędziorze; Krzysztofowi Krukowi oraz Gabrieli Palian, bez których pracy Mistrzostw nie udałoby się zorganizować.
 
Dominika Tocka

Wyniki:

Mikrolotowi Mistrzowie Podlaskiego KONTAKTY 2016 w klasie motoparalotni (PPG/PPGG):
I miejsce – Tomasz Budziszewski z Elblaga
II miejsce – Paweł „Lojak” Kozarzewski z Serocka
III miejsce – Tomasz Kudaszewicz z Białegostoku

Mikrolotowi Mistrzowie Podlaskiego KONTAKTY 2016 w klasie motolotni:
I miejsce – Błażej Piech z Warszawy
II miejsce – Konrad Ziębakowski z Radomia
III miejsce – Janusz Jezierski z Ostrołęki.

Mistrz Polski w Przelocie przez Bramkę w klasie motolotni – Konrad Ziębakowski

Mikrolotowy Mistrz Podlaskiego KONTAKTY 2016 oraz Mistrz Polski w Przelocie przez Bramkę w klasie wiatrakowców – Alek Dernbach z Chrcynna

Źródło: Tygodnik "Kontakty"
comments powered by Disqus