Przejdź do treści
Źródło artykułu

Pożar silnika podczas lotu w B748 linii Atlas Air (film)

18 stycznia 2024 r. B748 Atlas Air w wersji cargo (znaki rejestracyjne N859GT), wykonywał lot 5Y-95 z Miami do San Juan (Puerto Rico) z 5 członkami załogi na pokładzie. Samolot wznosił się po starcie z pasa 09 w Miami, gdy załoga zgłosiła Mayday ze względu na pożar silnika nr 2 (GEnx, lewy wewnętrzny). Jednostka napędowa emitowała smugi płomieni i iskier w regularnych odstępach czasu.

Piloci zatrzymali wznoszenie na wysokości 3 tys. stóp i zawrócili do lotnisko startu, gdzie bezpiecznie wylądowali na pasie 09 około 15 minut po odlocie. Statek powietrzny zjechał w drogę kołowania T8 w celu przeprowadzenia inspekcji przez służby ratownicze. Następnie B738 wkołował na płytę postojową. 

Federalna Administracja Lotnictwa USA (FAA) wydała oświadczenie: „Statek powietrzny po odlocie doświadczył awarii silnika nr 2 i zawrócił na lotnisko wylotu. Kontrola po locie wykazała dziurę rozmiarów piłki do softball nad silnikiem nr 2”. Dochodzenie mające wyjaśnić przyczyny zdarzenia wszczęła Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB), a wsparcie w śledztwie zapewniają Boeing i General Electric.

Wizualizacja lotu na portalu https://flightaware.com/live/flight/GTI95/history/20240119/0200Z/KMIA/TJSJ

Więcej informacji na temat tego incydentu dostępnych jest na stronie www.avherald.com

Pożar silnika w B748 linii Atlas Air

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony