Polska studentka wzięła udział w Modelowym Posiedzeniu Rady ICAO
Polska studentka Alicja Gajewska wygrała rekrutację do wspólnego projektu Urzędu Lotnictwa Cywilnego i Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) dla przyszłych profesjonalistów z zakresu lotnictwa. Pani Alicja miała wyjątkową szansę wziąć udział w odbywającym się w siedzibie ICAO w Montrealu Sympozjum ,,Next Generation of Aviation Professionals” skierowanym dla młodych osób związanych z branżą lotniczą. Wybrana studentka reprezentowała również Polskę podczas Modelowej Sesji Rady ICAO obok 35 reprezentantów pozostałych Państw Członkowskich posiadających Stałych Przedstawicieli w Radzie ICAO.
Studenci i młodzi profesjonaliści z zakresu lotnictwa mieli niebywałą okazję zasiąść na miejscach delegatów swoich państw i omówić sposoby osiągnięcia zrównoważonego rozwoju lotnictwa oraz pozyskania młodych profesjonalistów. Projekt został zorganizowany z okazji obchodów 70-lecia podpisania Konwencji Chicagowskiej. Jego celem było podkreślenie konieczności kształcenia nowych kadr dla lotnictwa cywilnego w celu zaspokojenia zapotrzebowania związanego z prognozowanym rozwojem światowego rynku transportu lotniczego.
Uczestnicy Sympozjum „Next Generation of Aviation Professionals”, które odbyło się 3 i 4 grudnia 2014 r. mieli okazję spotkać się z szeregiem specjalistów branży lotniczej. Motywem przewodnim Sympozjum było hasło "Celebrate the Past - Prepare for the future". Seminarium otworzyła Dyrektor Biura Żeglugi Powietrznej Nancy Graham i Przewodniczący grupy roboczej NGAP – Thomas Q. Carney. Wyjątkowym wydarzeniem było spotkanie z Julie Payette – astronautą oraz inżynierem, która w 1999 r. została pierwszym kanadyjskim astronautą przebywającym na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Pani Payette podzieliła się z uczestnikami sympozjum swoim ogromnym doświadczeniem i historią jej kariery, która została ukoronowana lotem w kosmos.
Następnie przeprowadzono panele dyskusyjne, których celem była odpowiedź na pytania jakie stoją przed branżą lotniczą, m. in.: „Jakie posiadamy narzędzia i najlepsze praktyki, aby przyciągnąć uwagę młodych profesjonalistów oraz jak ich zatrzymać w branży lotniczej?”, a także „Dlaczego kompetencje są tak ważne w karierach lotniczych?” Specjaliści tacy jak Ashley Lauryssen (EUROCONTROL), Kellie White (Emirates Airlines), Greg Hindson (ENAC) czy Mary Nelson (FAA Academy) przedstawili swój punkt widzenia i rozwiązanie rozważanych zagadnień. Następnie przeprowadzono tzw. ,,Speed Networking’’, polegający na krótkich rozmowach z poszczególnymi ekspertami. Studenci i młodzi profesjonaliści z zakresu lotnictwa mieli możliwość nawiązania bliższego kontaktu zawodowego z przedstawicielami branży, a także rozwiania wszelkich wątpliwości dotyczących ścieżek kariery.
Dzień drugi rozpoczął się dyskusją na temat „W jaki sposób można przygotowywać obecne i przyszłe generacje tak by odnosiły sukces?”. Nicole Desloges z lotniska Toronto Pearson przedstawiła krótką prezentację dotyczącą zasobów ludzkich i polityki pracowniczej w tym największym kanadyjskim porcie lotniczym. Ponadto między innymi Daniel Ng (CAAS) i Nathalie Herasme (ASCA) opowiedzieli o działalności akademii lotniczych, z którymi są związani. Następny panel dotyczący sposobów zdobywania wiedzy w przyszłości został zorganizowany specjalnie dla uczestników Modelowej Sesji Rady ICAO. Reprezentanci Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Francji i Kamerunu przeprowadzili dyskusję na temat metod nauki, w tym tych, które wymagają użycia nowoczesnych technologii. Okazało się, że część młodych osób nadal preferuje tradycyjne metody nauczania, niekoniecznie wysoce rozwinięte technologicznie. W ramach panelu Sharoon Cook (Airways New Zealand), Margaret Martin (NAV CANADA), Ruichun Lin (CAFU, China), Suzanne Kearns (The University of Western Ontario) zaprezentowali metody nauki, które sprzyjałyby dostosowywaniu się do jednostki i jej potrzeb, a także zapewniałyby większą wydajność nauczania.
Podczas kolejnego panelu rozważano problem przeniesienia międzynarodowej płaszczyzny NGAP na bardziej regionalne, narodowe ośrodki. William Agius, Sandro Covi i Manuel Walter z Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Zurychu (ZHAW) przedstawili propozycję zwaną NGAP Index, która miałaby być pomocna w rozwiązaniu tego problemu. NGAP Index to kompilacja istotnych danych dla przemysłu lotniczego. Ostatni panel skupiał się właśnie na tematyce tworzenia NGAP Index, a w dyskusji wzięła udział m.in. Nancy Graham i Aysha Al Hameli. Po wyczerpaniu tematów poszczególnych paneli uczestnicy posumowali ustalenia drugiego Sympozjum NGAP. Przedstawiono osiągnięcia po pierwszej fazie NGAP (np. zwiększona świadomość na temat lotnictwa wśród młodzieży) i cele, które należy osiągnąć po zakończeniu drugiej fazy NGAP.
Po sympozjum odbyło się spotkanie grupy skupiającej kobiety z branży lotniczej. Spotkanie zorganizowane przez IAWA (International Aviation Women’s Association) we współpracy z ICAO umożliwiło kobietom rozmowę, zawarcie nowych znajomości i wymienienie doświadczeń. Ponadto w ramach spotkania z okazji 70. rocznicy obchodów Konwencji Chicagowskiej przedstawiono sylwetki 70 kobiet zasłużonych dla lotnictwa.
W dniu 5 grudnia 2014 r. odbyło się pierwsze Modelowe Posiedzenie Rady ICAO. Wybrane w drodze głosowania najlepsze dokumenty robocze przygotowane przez reprezentantów Australii, Nigerii i Wielkiej Brytanii zostały przedstawione przez ich autorów, a później poszczególne Państwa komentowały je oraz dodawały sugestie. Uczestnicy mieli wyjątkową okazję skonfrontowania swojego punktu widzenia bezpośrednio z innymi młodymi ludźmi z branży lotniczej z całego świata. Propozycje jakie padły podczas modelowej Sesji to miedzy innymi: stworzenie lepszych narzędzi online do komunikacji o możliwościach w branży lotniczej, wspieranie kobiet w lotnictwie, skierowanie uwagi na celebracje wydarzeń lotniczych, które mogą zainteresować szersze grono branżą lotniczą oraz rozwój ośrodków edukacji lotniczej. Zapraszamy do zapoznania się z dokumentami roboczymi utworzonymi przez wszystkich 36. reprezentantów oraz filmami przedstawiającymi poszczególnych uczestników.
Więcej o sympozjum NGAP mogą Państwo przeczytać na stronie internetowej ICAO.
Komentarze