Przejdź do treści
Śmigłowiec H125
Źródło artykułu

Pierwsze zamówienie na śmigłowce H125 z Litwy

Airbus Helicopters i litewskie przedsiębiorstwo ASU BALTIJA ogłosiły podczas targów European Rotors 2023 zawarcie kontraktu na dwa śmigłowce H125. Są to pierwsze wiropłaty Airbusa sprzedane komercyjnemu użytkownikowi w tym kraju, a także pierwsze dwie maszyny z rodziny H125 latające na Litwie. H125 zastąpią tam wiropłaty wyprodukowane w Rosji i będą wykorzystywane do transportu pasażerskiego i zadań użyteczności publicznej na Litwie i za granicą.

ASU Baltija ma duże doświadczenie we współpracy z Airbus Helicopters. Firma zapewnia wsparcie logistyczne dla śmigłowców AS365N3+ Litewskich Sił Powietrznych. Bliska i korzystna współpraca pomiędzy Airbusem i ASU Baltija pozwoliła osiągnąć dostępność floty AS365N3+ na poziomie ponad 96%.

„Zakup H125 otwiera nową kartę w historii ASU Baltija - bez śmigłowców produkowanych w Rosji. Czekam niecierpliwie na moment, gdy zaczniemy latać H125, maszyną doskonale nadająca się do wykonywania naszych nowych działań komercyjnych”, podkreślił Linas Elijosius, dyrektor generalny ASU Baltija JSC.

„Choć H125 jest najlepiej sprzedającym się śmigłowcem w swojej klasie, pozyskanie nowego klienta jest zawsze wyjątkowym wydarzeniem. Jesteśmy wdzięczni wieloletniemu partnerowi, firmie ASU BALTIJA, za zaufanie i możliwość wejścia z nią po raz pierwszy na rynek usług komercyjnych na Litwie”, powiedział Thomas Zeman, dyrektor sprzedaży na Europę Wschodnią i Wspólnotę Niepodległych Państw w Airbus Helicopters. „Dzięki rentowności H125 jesteśmy pewni, że ASU BALTIJA wybrała właściwy produkt do rozwoju swoich usług komercyjnych. Liczymy na kolejne zamówienia”.

Dziś na świecie w najbardziej wymagających warunkach lata blisko 4200 maszyn z rodziny H125. H125 jest absolutnym liderem rynku w kategorii średniozaawansowanych śmigłowców jednosilnikowych. W 2022 r. miał udział w rynku na poziomie 63%. W 2022 r. klienci zamówili 161 śmigłowców H125, co stanowi rekord sprzedaży w ostatniej dekadzie.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony