Przejdź do treści
B735 należący do linii Trigana Air, fot. aerotime
Źródło artykułu

Papuascy rebelianci dwukrotnie ostrzelali lecącego B737

11 marca 2023 r., B735 należący do Trigana Air (znaki rejestracyjne PK-YSC) został dwukrotnie ostrzelany, zarówno podczas lądowania, jak i startu z lotniska Nop Goliat Dekai (DEX) na wyspie Nowa Gwinea. Po pierwszym incydencie podczas lotu IL-221 nastąpiła inspekcja naziemna, po której załoga statku powietrznego otrzymała zezwolenie na odlot do stolicy prowincji, Jayapura (DJJ), z 66 pasażerami na pokładzie.

Jednak podczas startu lotu IL-222 samolot ponownie stał się celem ostrzału, a jedna z kul przebiła kadłub, uderzając w fotel pasażerski i odłamkami raniąc siedzącego obok pasażera. Do ataku przyznali się rebelianci z tzw. Armii Wyzwolenia Papui Zachodniej (TPNPB). Oświadczyli oni, że zaatakowali samolot ponieważ na jego pokładzie znajdował się indonezyjski personel bezpieczeństwa i sił zbrojnych.

W związku z tym atakiem władze indonezyjskie aresztowały później siedem osób, chociaż rebelianci zaprzeczyli jakiemukolwiek powiązaniu z nimi. W latach sześćdziesiątych XX wieku kontrolę nad zachodnią częścią Nowej Gwinei przejęła Indonezja, co zapoczątkowało powstanie w okolicy kilku ruchów separatystycznych.

Co najmniej dwie linie lotnicze obsługujące lotnisko, Trigana Air i Wings Air, wstrzymały wykonywanie tam operacji do czasu wyjaśnienia sytuacji w zakresie bezpieczeństwa.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony