Odrzutowiec HondaJet wypadł z pasa podczas lądowania w Japonii
26 czerwca 2026 r., około godz. 17:30 czasu lokalnego, odrzutowiec biznesowy Honda HA-420 HondaJet (znaki rejestracyjne JA333P) wypadł z pasa startowego podczas lądowania na lotnisku Osaka-Yao (RJOY) w Japonii. Na pokładzie znajdowały się trzy osoby, które nie odniosły obrażeń. Według wstępnych informacji maszyna wykonywała lot z lotniska Tokio-Narita (RJAA) do Yao.
Podczas dobiegu po lądowaniu na pasie 27 samolot nie zdołał wyhamować, opuścił drogę startową i zatrzymał się dopiero po uderzeniu w ogrodzenie lotniska. Szczęśliwie, nie doszło do pożaru ani wycieku paliwa.
Uszkodzony HondaJet o numerze seryjnym 42000031 należy do Tokushukai Medical Group i był wykorzystywany do transportu lekarzy oraz personelu medycznego. Lot sklasyfikowano jako operację medyczną.
Japońska Komisja Badania Wypadków Transportowych (JTSB) wszczęła dochodzenie, kwalifikując zdarzenie jako poważny incydent. Na obecnym etapie nie podano przyczyn wyjechania samolotu poza pas.
Więcej informacji na temat tego zdarzenia dostępnych jest na stronie www.aviation-safety.net
Komentarze