Przejdź do treści
Amfibia AG600, fot. Flight Global
Źródło artykułu

Nowy prototyp AG600 z wyższą MTOW wykonał pierwszy lot

Firma AVIC wykonała pierwszy lot nowego wariantu amfibii AG600 ze zwiększoną maksymalną masą startową (MTOW). 31 maja, o godz. 10.55 czasu lokalnego samolot (znaki rejestracyjne B-ODCC) wystartował z lotniska Zhuhai. Lot trwał 20 minut i obejmował testy wznoszenia, zmian prędkości w locie poziomym i symulacyjne odejścia na drugi krąg.

Jak informuje producent, w czasie lotu wszystkie działały stabilnie. AG600 jest budowany przez China Aviation General Aircraft na lotnisku w Zhuhai, w miejscu odbywających się co dwa lata Airshow China. Nowa konfiguracja AG600 jest zoptymalizowana do wykonywania misji przeciwpożarowych. Samolot posiada MTOW 60t i możliwość zabrania 12t wody.

60t MTOW cytowane przez AVIC jest znacznie wyższe niż 53,5t podane dla oryginalnego prototypu i jeszcze większe niż japońskiego Shinmaywa US-2, którego maksymalna masa to 43t. Zdjęcia nowego AG600 (numer boczny 1003) pojawiły się po raz pierwszy w styczniu br. Nowy prototyp zawiera kilka aktualizacji konstrukcyjnych w stosunku do oryginalnego AG500, który został oblatany w 2017 r.

Samolot napędzają cztery turbośmigłowe silniki Dongan WJ-6. Chociaż AVIC podkreśla cywilną rolę AG600, to konstrukcja ma mieć zastosowania wojskowe, takie m.in. jak zapewnianie komunikacji z atolami na Morzu Południowochińskim, gdzie Pekin zbudował bazy wojskowe, przewożenie sił specjalnych, a także długodystansowe misje poszukiwawcze i ratownictwa bojowego.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony