Przejdź do treści
Testy zderzeniowe eVTOL przeprowadzone przez NASA.
Źródło artykułu

NASA przeprowadziła testy zderzeniowe makiety eVTOL (film)

NASA przeprowadziła testy zderzeniowe makiety kadłuba eVTOL, których wynik dostarczył wielu danych na temat niektórych innowacji NASA zawartych w tej konstrukcji. Jej struktura kompozytowa została wzniesiona na wysokość około 30 stóp i zrzucona po pochylonej trajektorii na beton, który symulował miejsce awaryjnego lądowania.

Makieta została specjalnie zbudowana przez NASA i nie była kopią żadnego z kilkudziesięciu eVTOL, które są obecnie opracowywane. Na jej pokładzie znajdowało się sześć manekinów do testów zderzeniowych, a dach został obciążony ciężarem, który symulował masę skrzydeł i silników. Wynik testu pokazał, że struktura nie wytrzymała zderzenia.

Chociaż wydaje się, że pochłaniająca energię podłoga i siedzenia zachowały się zgodnie z założeniami, to inżynierowie byli zaskoczeni, że dach kabiny pasażerskiej zawalił się pod ciężarem symulowanej struktury skrzydła. To spowodowało, że potencjalni pasażerowie siedzący z tyłu mogli doznać poważnych obrażeń.

„Nasze wstępne modele obliczeniowe wykonały dobrą robotę, przewidując deformację kompozytu aż do zniszczenia konstrukcji napowietrznej. Jednak modele obliczeniowe nie przewidziały ogólnego załamania konstrukcji” – powiedział rzecznik NASA Justin Little w oświadczeniu. Test okazał się wielkim sukcesem dla zespołu ds. badań zderzeniowych w Langley.

Testy zderzeniowe eVTOL NASA

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony