Przejdź do treści
Naddźwiękowy odrzutowiec X-59 NASA - oficjalna prezentacja 12 stycznia 2024 roku (fot. Lockheed Martin)
Źródło artykułu

Naddźwiękowy odrzutowiec X-59 - nowy eksperymentalny samolot NASA zostanie oficjalnie zaprezentowany 12 stycznia 2024 roku

Niedługo nastąpi debiut naddźwiękowego odrzutowca X-59 opracowywanego przez NASA i Lockheed Martin! NASA będzie transmitować na żywo prezentację samolotu X-59 w piątek, 12 stycznia o godzinie 16:00 czasu wschodniego, w ramach misji agencji QueSST mającej na celu umożliwienie komercyjnych lotów naddźwiękowych.

Jest to najnowszy samolot, który był opracowywany przez Skunk Works, renomowanym oddziale Lockheed Martin, który przez ostatnie 76 lat stosował unikalne podejście do projektowania i produkcji, co zaowocowało jednymi z najbardziej zaawansowanych samolotów w Stanach Zjednoczonych.

Samolot zostanie zaprezentowany podczas ceremonii zorganizowanej w Palmdale w Kalifornii przez głównego wykonawcę Skunk Works, dzięki czemu publiczność po raz pierwszy będzie mogła zobaczyć samolot w barwach USA. Ceremonia i start samolotu będą transmitowane na żywo w serwisie streamingowym NASA+. Relacja będzie także emitowana w telewizji NASA, aplikacji NASA, YouTube i na stronie internetowej agencji, w tym w mediach społecznościowych.

19 czerwca ur. naddźwiękowy odrzutowiec X-59 został przeniesiony z fabryki na linię lotniczą w zakładzie Lockheed Martin w Skunk Works w Palmdale w Kalifornii i jest już praktycznie ukończony. Samolot o wymiarach 30,7 m na 29,5 m napędzany jest pojedynczym silnikiem odrzutowym F414-GE-100 zbudowanym przez General Electric Aviation. NASA X-59 ma osiągnąć prędkość 1,4 Macha, czyli około 1488 km/h, lecąc na wysokości 55 000 stóp (16 764 metrów).

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony