Przejdź do treści
19. Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej
Źródło artykułu

Na Węgrzech rozpoczęły się 19. Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej

Na lotnisku Matkopuszta na Węgrzech rozpoczeły się 19. Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej oraz 7. Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej w Klasie Advanced.

Oficjalne rozpoczęcie mistrzostw odbyło się 20 lipca z udziałem władz FAI, władz lokalnych, przedstawicieli Aeroklubu Węgier, przedstawicieli komisji akrobacji CIVA. W mistrzostwach weźmie udział 59 pilotów, dwudziestu w klasie unlimited oraz trzydziestu dziewięciu w klasie advanced.

Uroczystość rozpoczęcia uświetnili swoim pokazami Peter Besenyei, wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy w akrobacji samolotowej, który dał znakomita próbkę swoich możliwości pilotując EDGA 540 oraz GRIPEN w pobliskiej bazy wojskowej w Kecskemet.

Reprezentanci Polski mają ogromne osiągnięcia w tej dziedzinie lotniczej, wystarczy wspomnieć Jerzego Makulę, siedmiokrotnego indywidualnego mistrza świata czy Macieja Pośpieszyńskiego, który mistrzem świata był dwukrotnie. W ostatnich latach polska reprezentacja z każdych mistrzostw wracała z kilkoma medalami, zarówno indywidualnie jak i drużynowo.


W bieżącym roku na Węgry pojechała mocno przebudowana ekipa. Maciej Pośpieszyński zakończył karierę akrobaty szybowcowego, koncentrując się na samolotach i w klasie unlimited obok Jerzego Makuli startują zupełni debiutanci na tym poziomie Jan Makula oraz Błażej Morawski.

W klasie advanced nie ma mistrzów z poprzednich lat, Sławomira Talowskiego, Katarzyny Żmudzińskiej czy Michała Andrzejewskiego, którzy przez ostatnie cztery lata przywozili złote medale dla Polski. Są za to zupełni debiutanci na tym poziomie tacy jak Paulina Matecka oraz piloci startujący po raz drugi na imprezie tej rangi, Michał Klimaszewski, Agata Nykaza, Wojciech Gałuszka, Piotr Lewandowski czy Sławomir Cichoń. Ekipę uzupełniają Mirosław Wrześniewski i Jacek Bogatko.

Ekipie życzymy sukcesów i nawiązania do chlubnych tradycji polskiej akrobacji szybowcowej.

Więcej informacji na temat imprezy dostępnych jest na stronie www.wgac2016.hu

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony