Przejdź do treści
Demontaż samolotu Mitsubishi SpaceJet, fot. twitter
Źródło artykułu

Mitsubishi złomuje testowe SpaceJet po wycofaniu się z rozwoju tego projektu

Projekt regionalnego odrzutowca pasażerskiego SpaceJet, realizowany przez Mitsubishi Heavy Industries, został ostatecznie skasowany, a jego prototypy mają zostać zezłomowane. Przed kilkoma dniami w sieci pojawiły się zdjęcia demontażu pierwszego Mitsubishi SpaceJet. Chociaż program miał swoje wzloty i upadki, to w zeszłym miesiącu producent zdecydował się go ostatecznie skasować, ponieważ opóźnienia i koszty projektu stały się zbyt wysokie.

Od czasu pierwszego lotu SpaceJet w 2015 r. konstrukcja ta była poddawana ciągłym testom. Większość z nich miała miejsce w Moses Lake na międzynarodowym lotnisku Grant County w Waszyngtonie (MWH). Producent prowadził tam próby w powietrzu wykorzystując do tego flotę pięciu maszyn. Chociaż odbyły one wiele lotów i udowodniły, że konstrukcja może być udana, to wszystkie mają zostać zdemontowane, ponieważ nigdy nie wejdą do komercyjnej służby.

Demontaż samolotu Mitsubishi SpaceJet, fot. twitter

Demontaż samolotu Mitsubishi SpaceJet, fot. twitter

Pierwszy z pięciu (znaki rejestracyjne JA21MJ), już został poddany temu procesowi. Wszelkie części wielokrotnego użytku, takie jak GPS, zostaną z niego usunięte i sprzedane. Reszta prawdopodobnie zostanie oddana na złom w celu ponownego wykorzystania do innych celów.

Program SpaceJet został pierwotnie ogłoszony w 2007 r. i miał na celu wyprodukowanie dwusilnikowego samolotu pasażerskiego dedykowanego na rynek regionalny. Ten projekt stawiałby go w bezpośredniej konkurencji z odrzutowcami Embraera E170/175. Mitsubishi miało nadzieję, że dzięki tej nowej konstrukcji będzie w stanie wejść na regionalny rynek w Stanach Zjednoczonych.

Demontaż samolotu Mitsubishi SpaceJet, fot. twitter

Demontaż samolotu Mitsubishi SpaceJet, fot. twitter.

Program zyskał zainteresowanie kilku linii lotniczych, w tym SkyWest Airlines, Mesa Airlines, ANA i Japan Airlines, które chciały nabyć łącznie 247 egzemplarzy tego modelu. Ale liczba ta nie była wystarczająca, aby utrzymać samolot w produkcji.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony