Przejdź do treści
Woda w budynkach terminala w Auckland, fot. simpleflying
Źródło artykułu

Międzynarodowe lotnisko w Auckland zalane przez powódź

27 stycznia 2023 r., wszystkie operacje lotnicze na lotnisku w Auckland w Nowej Zelandii zostały wstrzymane, a pasażerom nakazano ewakuację z terminali z powodu wody, która wdarła się do budynków lotniskowych. Powódź nastąpiła po gwałtownych ulewach i spowodowała, że burmistrz miasta ogłosił w nim stan wyjątkowy, ponieważ wiele budynków zostało zalanych (niektóre z nich nawet do wysokości półtora metra).

Władze lotniska zamknęły obiekt i rozpoczęły ewakuację pasażerów. W całym terminalu zgromadziła się woda powodziowa, więc prawdopodobnie loty nie będą się mogły odbywać przez kilka najbliższych dni.

Woda w budynkach terminala w Auckland

Woda w budynkach terminala w Auckland

Niektórzy z pasażerów przyznawali, że całą akcję koordynowało niewielu pracowników lotniska lub linii lotniczych i brakowało osób do pomocy dla wielu starszych i niepełnosprawnych pasażerów, którzy zostali pozostawieni samym sobie. Część podróżnych próbowała szukać schronienia w niezalanych częściach lotniska, ponieważ nie mieli dokąd się udać. Dotarcie do hoteli lub znajomych jest utrudnione ponieważ wiele usług transportu publicznego zostało zawieszonych, a jazda samochodem jest niezwykle niebezpieczna.

Na pasie startowych zalega kilka centymetrów wody, więc został on zamknięty dla operacji lotniczych. Wszystkie wyloty z Auckland zostały odwołane, a przyloty odwołane lub przekierowane na lotniska zapasowe. Do zamknięcia lotniska doszło kilka godzin po tym, jak B777 linii Air New Zealand zjechał z pasa startowego i uszkodził kilka lamp krawędziowych. Nie jest jednak jasne, czy incydent był spowodowany opadami deszczu. Ostatecznie samolot bezpiecznie dokołował na stanowisko postojowe i żadna z osób znajdujących się na jego pokładzie nie odniosła obrażeń.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony