Przejdź do treści
A320 neo w barwach linii LATAM, fot. Airbus
Źródło artykułu

LATAM Brasil uruchamia proces zatrudniania kobiet na stanowisko FO

Linie lotnicze LATAM Airlines Brasil uruchomiły proces selekcji w celu zatrudnienia kobiet na stanowisko FO. Firma chce promować równość płci, koncentrując się na różnorodności i integracji, i do grudnia 2023 r. spodziewa się obsadzić co najmniej 50 wakatów w kokpitach. Nie jest tajemnicą, że na całym świecie zawód pilota jest historycznie związany z mężczyznami. 

Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, w lipcu 2020 r. kobiety stanowiły zaledwie 5,25% wszystkich pilotów i 1,42% kapitanów linii lotniczych. W związku z pandemią COVID-19 eksperci spodziewali się jeszcze spadku tych wartości, jednak czynione są starania, aby zmienić ten trend.

Brazylijski przewoźnik dysponuje flotą składającą się ze 136 samolotów. Jest największym przewoźnikiem Grupy LATAM Airlines. Według strony ch-aviation w segmencie wąskokadłubowym wykorzystuje 20 Airbusów A319-100, 60 A320-200, 10 A320neo i 31 A321-200. Ponadto LATAM Brasil ma cztery B767-300, dziesięć B777-300 i jednego B787 Dreamliner 9. Aby zostać drugim pilotem LATAM, kandydat musi posiadać:

  • licencję ATPL, co najmniej 500 godzin lotu i uprawnienia na samoloty wielosilnikowe i IR;
  • dyplom ukończenia studiów wyższych;
  • ważne orzeczenie lotniczo-lekarskie;
  • certyfikat Wiedzy Teoretycznej dla Pilotów Linii Lotniczych;
  • ważny paszport;
  • a także musi płynnie posługiwać się językiem angielskim na poziomie co najmniej 4 ICAO;
  • oraz musi być dyspozycyjnym w celu pracy we wszystkich bazach załogi LATAM. 

Po złożeniu aplikacji, odpowiedni kandydaci zostaną poddani testom, egzaminom i rozmowom kwalifikacyjnym. Ostateczne decyzje co do zatrudnienia spodziewane są do grudnia 2023 r. 

Przyciągnięcie większej liczby kobiet do branży lotniczej jest koniecznością dla linii lotniczych na całym świecie. Jeśli nie zostanie zatrudniona odpowiednia liczba kobiet, sektor może napotkać trudności w przyszłości, ponieważ niedobór pilotów stał się już codziennością w wielu regionach świata. Jednym ze sposobów na przyciągnięcie większej liczby kobiet do kokpitów może być też zwiększenie promocji tego zawodu wśród płci pięknej. 

„Posiadanie inspirujących wzorców do naśladowania jest istotną częścią życia, ponieważ aktualnie może być trudne do wyobrażenia sobie„ robienie czegoś ”lub„ bycie kimś, kto nigdy nie widział, jak to wygląda ”, informuje International Society of Women Airline Pilots na swojej stronie internetowej. W Ameryce Łacińskiej wiele linii lotniczych podjęło się już rozwiązania tego problemu. 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony