Przejdź do treści
Miejsce katastrofy Cessny Citation 560.
Źródło artykułu

Katastrofa Cessny Citation 560 spowodowana utratą przytomności pilota

Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) poinformowała, że katastrofę Cessny Citation 560 (znaki rejestracyjne N3RB), do której doszło 9 stycznia 2021 r. 23 km od miasta Pine Grove w stanie Oregon w USA, spowodowała utrata przytomności przez pilota. Jednak śledczym nie udało się ustalić, dlaczego tak się stało.

W raporcie wymieniono prawdopodobną przyczynę jako „utratę przytomności przez pilota z powodów, których nie można ustalić”. 72-letni pilot wykonywał swój pierwszy samodzielny lot niedawno kupionym odrzutowcem biznesowym Citation 560, gdy w pewnym momencie lecąc na FL310 przestał odpowiadać na wywołania ATC. Samolot wystartował z Portland i zmierzał do Boise.

Rada poinformowała, że po utracie kontaktu samolot wszedł w ośmiominutowy ciasny korkociąg, który bardzo przypominał te wykonywane podczas lotów testowych. Następnie uderzył w zbocze góry w pobliżu Warm Springs. Biorąc pod uwagę stan wraku i ciała pilota, na miejscu katastrofy nie znaleziono zbyt wielu przydatnych dowodów.

sekwencja wydarzeń prowadząca do katastrofy Cessny Citation 560

Z tego, co udało się stwierdzić śledczym, prawdopodobnie samolot był sprawny i nie znaleziono dowodów na rozhermetyzowanie kabiny. Pilot nie miał uprawnień na ten konkretny typ, chociaż miał wiele innych uprawnień na inne rodzaje statków powietrznych. Rozpoczął nawet odpowiednie szkolenie, ale go nie ukończył. W raporcie Rada podkreślała, że lotnik miał wiele problemów zdrowotnych, które były leczone i które nie powinny doprowadzić do utraty przytomności, ale być może nie wszystkie zostały zdiagnozowane”.

Pełny raport końcowy dotyczący katastrofy Cessny Citation 560 dostępny jest tutaj (LINK)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony