Przejdź do treści
Incydent na lotnisku Logan w Bostonie, fot. NTSB
Źródło artykułu

Kadr filmu pokazuje jak niewiele brakowało do kolizji dwóch samolotów na lotnisku w Bostonie – raport końcowy NTSB

Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) opublikowała zrzut ekranu nagrania wideo z pokładu samolotu, na którym widać, jak 27 lutego 2023 r. na pasie 04R lotniska Logan w Bostonie omal nie doszło do kolizji pomiędzy odrzutowcem biznesowym Learjet 60, a ERJ-190 należącym do JetBlue.

Kadr został wykonany przez pilota lecącego na jumpseat samolotu pasażerskiego. Filmował on podejście, podczas którego załoga otrzymała od ATC polecenie natychmiastowego przerwania lądowania i wykonania procedury go around.
 
Śledczy stwierdzili, że piloci odrzutowca biznesowego mieli zatrzymać się w punkcie oczekiwania przed pasem 09 (krzyżującym się z pasem 04R), ale zamiast tego wkołowali na pas i rozpoczęli start. W tym momencie system kontroli ruchu naziemnego wszczął alarm o potencjalnej możliwości kolizji, a kontroler natychmiast przekazał załodze JetBleu polecenie odejścia na drugi krąg.

Incydent na lotnisku Logan w Bostonie, fot. NTSB

Incydent na lotnisku Logan w Bostonie

„Załoga JBU206 zainicjowała odejście na drugi krąg nad pasem startowym 04R będąc blisko miejsca, gdzie krzyżuje się on z pasem 09” – czytamy w raporcie. „Najmniejsza odległość pomiędzy obydwoma samolotami została zarejestrowana, gdy EMB znajdował się około 30 stóp AGL blisko miejsca, w którym oba pasy startowe się przecinają”.

Kapitan biznes jeta tłumaczył śledczym, że „prawdopodobnie” potwierdził polecenie ATC „line-up-and-wait”, ale zrozumiał je jako zezwolenie na start. Oficjalna przyczyna incydentu została określona jako „understanding/comprehension-flight crew”.

Raport końcowy dotyczący tego zdarzenia dostępny jest tutaj (LINK)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony