Przejdź do treści
Otyły pasażer w samolocie (fot. telegraph.co.uk)
Źródło artykułu

Finnair prosi pasażerów o możliwość zważenia ich przed lotem

Linie lotnicze Finnair wprowadzają trzymiesięczny program testowy, w ramach którego będą ważyć pasażerów przed wpuszczeniem ich na pokład samolotu. Kontrola masy ciała jest dobrowolna, a jej celem jest poprawa bezpieczeństwa poprzez lepsze obliczenie masy i wyważenia samolotu. Uzyskane wyniki mają być w pełni anonimowe.

Finnair, mimo sprzeciwu opinii publicznej wobec programu, broni swoich działań, zapewniając podróżnych, że nie będzie przechowywać danych osobowych i że uzyskana waga poszczególnego pasażera będzie połączona w jedną wartość z wagą jego odzieży i bagażu podręcznego. Całość będzie widoczna jedynie dla agenta handligowego w gate.

„Wykorzystamy te dane do obliczenia średniej masy niezbędnej do bezpiecznego wykonywania lotów” – powiedział Satu Munnukka, kierownik ds. procesów naziemnych w Finnair. Rzecznik przewoźnika dodał, że celem trzymiesięcznego eksperymentu jest sprawdzenie dokładności standardowych szacunków Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA), które zakładają, że w komercyjnych przewozach lotniczych mężczyzna waży 187 funtów (84 kg), a kobieta 147 funtów (67 kg), co jednak różni się w zależności od narodowości i klasy biletu.

Rzecznik dodał: „Chcemy sprawdzić, czy dane, których używamy do obliczeń, są dokładne. Są one istotne podczas każdego lotu i są one ważne z punktu widzenia osiągów samolotu.”

Ważenie pasażerów przed lotem - akcja linii Finnair

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony