ESA wstrzymuje współpracę z Roskosmosem w badaniach Marsa
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wstrzymała współpracę z rosyjską agencją Roskosmos w misji kosmicznej ExoMars. Na 2022 rok w ramach tej misji planowano wystrzelenie marsjańskiego łazika Rosalind Franklin i lądownika Kazaczok.
ExoMars to wspólny program badawczy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos. Jego celem są poszukiwania śladów dawnego życia na Marsie, rożnych procesów geologicznych, a także badania gazów śladowych w atmosferze planety. W 2016 roku w ramach projektu na orbitę wokół Marsa dotarła sonda Trace Gas Orbiter (TGO), natomiast lądownik Schiaparelli rozbił się. Na 2022 rok planowano wystrzelenie łazika Rosalind Franklin i lądownika Kazaczok.
W wydanym komunikacie ESA oświadczyła, że jako międzyrządowa organizacja przeznaczona do rozwoju programów kosmicznych przy pełnym poszanowaniu wartości europejskich, głęboko ubolewa nad ludzkimi i tragicznymi skutkami agresji na Ukrainę. Organizacja zapowiedziała, że będzie działać zgodnie z sankcjami nałożonymi na Rosję przez kraje członkowskie ESA.
Na posiedzeniu Rady ESA w Paryżu w dniach 16-17 marca oceniono sytuację, która powstawała w wyniku wojny i w stosunku do projektu ExoMars jednogłośnie stwierdzono brak możliwości prowadzenia współpracy z Roskosmosem, dotyczącej startu w 2022 roku. Upoważniono Dyrektora Generalnego ESA do podjęcia stosownych działań, które wstrzymają współpracę. Zapowiedziano też analizę przemysłową alternatywnych opcji w celu realizacji misji europejskiego łazika w projekcie ExoMars.
W komunikacie wskazano również, że po decyzji Roskosmosu o wycofaniu personelu z Europejskiego Portu Kosmicznego w Gujanie Francuskiej, wszystkie misje, których wyniesienie było planowane przy pomocy rakiet Sojuz, zostały wstrzymane. Dotyczy to w szczególności Galileo M10, Galileo M11, Euclid i EarthCare oraz jednego dodatkowego startu instytucjonalnego. ESA rozpoczęła analizy innych możliwości zapewnienia usług rakiet nośnych dla tych projektów. W szczególności możliwością taką będą rakiety Ariane 6.
Odnośnie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wskazano, że jej działanie przebiega obecnie normalnie. Głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa jej funkcjonowania, w tym bezpieczeństwa załogi.
W najbliższych tygodniach odbędzie się specjalna sesja Rady ESA w celu podjęcia dalszych decyzji.
Polska jest członkiem ESA, a nasi naukowcy i inżynierowie biorą udział w projekcie ExoMars.
Komentarze