Przejdź do treści
Certyfikat medyczny EASA
Źródło artykułu

Duński CAA anulował ponad 1700 lotniczych orzeczeń po fałszerstwach ze strony lekarzy

Jak informuje Stowarzyszenie AOPA, szefowi lekarzy duńskiego CAA i dziewięciu innym miejscowym lekarzom w Danii grozi do trzech lat więzienia za wystawienie prawie 2000 orzeczeń lotniczo – lekarskich przy użyciu fałszywych pieczątek.

Przez kilka lat lekarze w tej samej klinice przeprowadzali badania pilotów i wystawiali im certyfikaty, mimo że nie posiadali do tego odpowiednich uprawnień. Jak wynika z aktu oskarżenia, nielegalne praktyki rozpoczęły się w styczniu 2017 r., kiedy to właściciel kliniki miał uzyskać pieczątki, którymi lekarz musi posługiwać się przy wystawianiu zaświadczeń o stanie zdrowia pilotów.

Nieważne badania medyczne zostały od tego czasu cofnięte przez duński CAA, co ma poważne konsekwencje dla pilotów, których cała sytuacja dotknęła. Najbardziej poszkodowani są uczniowie piloci, którzy rozpoczęli szkolenie lotnicze tylko po to, aby dowiedzieć się, że ich orzeczenia są nieważne, a do tej pory już zdążyli wydali już znaczne środki finansowe na cały proces.

Jak wynika z aktu oskarżenia, w okresie od 17 stycznia 2017 r. do 5 kwietnia 2019 r. łącznie zostało wydanych 1713 nieważnych certyfikatów medycznych. 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony