Przejdź do treści
eDA40 firmy Diamond Aviation, fot. flyingmag
Źródło artykułu

Diamond Aircraft przewiduje 20-minutowy cykl ładowania baterii elektrycznie zasilanego eDA40

Firma Diamond Aircraft twierdzi, że zelektryfikowana wersja jednosilnikowego DA40 będzie miała możliwość wykonywania 90 minutowych lotów, a ładowanie akumulatorów zajmie tylko 20 minut. Producent poinformował, że do zasilania eDA40 został wybrany silnik elektryczny ENGINEUS firmy Safran.

„Dzięki Safran mamy na pokładzie eksperta w zakresie elektrycznych systemów napędowych”, powiedział Liqun (Frank) Zhang, prezes Diamond Aircraft Industries Austria.

„Najnowocześniejsza technologia tego silnika, w tym jego inteligentne funkcje w połączeniu z zaawansowanym procesem certyfikacji, to logiczny wybór dla naszego eDA40. Nie możemy się doczekać pierwszych lotów zaplanowanych na koniec 2022 r.”

Program DA40 z napędem elektrycznym Diamond ogłosił w październiku ubiegłego roku. Oferta samolotu ma być skierowana do ośrodków szkoleniowych, które dzięki użytkowaniu tej konstrukcji mają mieć o 40-procent mniejsze koszty operacyjne. Możliwość wykonywania 90-minutowych lotów prawdopodobnie nie zostanie osiągnięta natychmiast, ale będzie możliwa wraz z rozwojem technologii baterii. Diamond przewiduje certyfikację silnika eDA40 do połowy 2023 r., a uzyskanie podstawowej certyfikacji samolotu EASA pod koniec 2023 r. lub na początku 2024 r.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Czytaj więcej

lotnictwo GA
Firma Westwings zgodnie z zamierzeniami uruchomiła pod koniec 2021 roku swój pierwszy klub pilota w Polsce, oferując pilotom z licencją dostęp do wynajmu samolotów Piper Warrior II bazowanych w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica. Założyciel firmy Michał Zienkiewicz prezentuje...
lotnictwo GA
W ostatnich dniach ukazały się zmiany AIP AIRAC AMDT 251, MIL AIRAC AMDT 142, VFR AIP AIRAC AMDT 153.
lotnictwo GA
Miło nam poinformować, iż w ofercie sklepu dlapilota.pl znalazła się nowa edycja lotniczych map Polski 2022 według standardów ICAO w skali 1 : 500 000. Komplet składa się z 6 oddzielnych laminowanych arkuszy w podziale geograficznym: Gdańsk, Olsztyn, Poznań, Warszawa, Wrocław,...
lotnictwo GA
19 maja planowane jest czasowe wyłączenie VOR WAR na okres ok. 9 miesięcy. Tego dnia znika z AIP, a w ślad za tym z elektronicznych map w GPS-ach (po aktualizacji) DVOR/DME WAR. Zaraz potem nastąpi jego fizyczne wyłączenie i rozbiórka obiektu.

Nasze strony