Przejdź do treści
Źródło artykułu

Boeing przejmie Spirit AeroSystems

Po wielu miesiącach spekulacji zakup Spirit AeroSystems przez Boeinga stało się faktem. Producent samolotów zapłaci firmie z Wichity za przejęcie jej aktywów 4,7 mld dolarów. Boeing przejmie także dług głównego dostawy podzespołów, co podniesie kwotę netto transakcji do 8,3 mld dolarów. Cześć aktywów Spirit przejmie Airbus.

Uziemienie Dreamlinerów, dwie katastrofy z udziałem B737 MAX 8 to tylko wycinek problemów amerykańskiego producenta samolotów. Z kolei w styczniu podczas wznoszenia się B737 MAX 9 z kadłuba wyrwane zostało okno, pod którym zamaskowane były nieaktywne drzwi awaryjne, co tylko utrudniło sytuację Boeinga.

Organy regulacyjne zwiększyły nadzór, a przeprowadzone audyty wykazały wiele zaniedbań, nie tylko w samym Boeingu, ale również w Spirit AeroSystems. Firma z Wichity jest głównym dostawcą podzespołów dla amerykańskiego producenta samolotów, w tym kadłubów B737 MAX.

Sytuacja finansowa Spirit AeroSystems z każdym miesiącem, rokiem pogarszała się. Producentowi podzespołów do samolotów groziło nawet bankructwo, w związku z czym od wielu miesięcy pojawiły się informacje, że Boeing przejmie aktywa firmy ze stanu Kansas. Problemem było jednak to, że Spirit produkuje również części do samolotów Airbusa – głównego konkurenta Boeinga.

Cały artykuł czytaj na stronie: https://www.rynek-lotniczy.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony