USA AIr Force planuje wycofać stare śmigłowce i zwiększyć liczbę rojów dronów
Armia Stanów Zjednoczonych przechodzi przez gruntowne zmiany strukturalne i technologiczne mające na celu przekształcenie służby w bardziej śmiercionośną siłę, a lotnictwo wojskowe jest w centrum tej modernizacji.
Pod kierownictwem Sekretarza Obrony Pete'a Hegsetha armia pozbywa się starych załogowych statków powietrznych, integruje systemy z obsługą sztucznej inteligencji i przyspiesza zakup śmigłowców i bezzałogowych statków powietrznych (UAV) nowej generacji.
Wysiłki na rzecz reformy lotnictwa są częścią szerszej strategii mającej na celu zapewnienie, że armia pozostanie zdolna do reagowania na zmieniające się zagrożenia, w szczególności te z Indo-Pacyfiku.
Kierownictwo podkreśliło, że starsze konstrukcje mogą już nie spełniać wymagań przyszłych konfliktów, a modernizacja musi przebiegać w przyspieszonym tempie. W notatce opublikowanej 30 kwietnia 2025 r. Hegseth polecił armii priorytetowe traktowanie inwestycji w obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową, precyzyjne uzbrojenie dalekiego zasięgu i technologie zwalczania bezzałogowych statków powietrznych.
Inicjatywa transformacji armii (ATI), obejmuje anulowanie zamówień na starszego typu helikoptery, takie jak AH-64D Apache i bezzałogowe statki powietrzne, takie jak MQ-1C Gray Eagle.
Mają one zostać zastąpione systemami, w tym Future Long-Range Assault Aircraft (FLRAA), który zastąpi UH-60 Blackhawk. Śmigłowiec V-280 Valor firmy Bell Textron został wybrany w grudniu 2022 r. w ramach kontraktu rozwojowego o wartości 1,3 mld USD, a pierwsze jego dostawy spodziewane są do 2030 r.
Chociaż informacja nie zawierała szczegółów na temat tego, które platformy będą służyć jako roje dronów, Departament Obrony uruchomił inicjatywę Replicator w celu opracowania takich możliwości. Rozpoczęty w sierpniu 2023 r. program ma na celu wprowadzenie do końca 2025 r. tysięcy niedrogich, autonomicznych systemów z obsługą AI w powietrzu, na lądzie i na morzu.
Projekt priorytetowo traktuje systemy „wyczerpywalne” – drony, które można produkować w dużych ilościach. Aby wesprzeć te działania, armia przechodzi z modeli finansowania opartych na programach na oparte na możliwościach, co ma pomóc skrócić cykle rozwoju i poprawić zdolność adaptacji.



Komentarze