Przejdź do treści
Źródło artykułu

Arabia Saudyjska jako pierwszy kraj na świcie uruchomiła usługę autonomicznych taksówek powietrznych

Urząd Lotnictwa Cywilnego Arabii Saudyjskiej (GACA) poinformował, że 12 czerwca 2024 r. podczas Hadżdż (sezon pielgrzymkowy do świątyni Al-Kaba w Mekce), jako pierwszy kraj na świecie zainaugurował „autonomiczne operacje taksówkami powietrznymi.

Świadkiem inauguracji był prezydent GACA Abdulaziz Al-Duailej. EHang EH216 to pierwsza na świecie taksówka powietrzna posiadająca zatwierdzenie nadzoru lotnictwa cywilnego. Jest ona dedykowana do wykonywania transportu pielgrzymów między świętymi miejscami, transportu sprzętu medycznego oraz świadczenia usług logistycznych.

Minister Transportu i Usług Logistycznych oraz Prezes Generalnego Urzędu Lotnictwa Cywilnego (GACA), Saleh Al-JasserAl-Jasser powiedział, że inicjatywa ta wpisuje się w wysiłki ministerstwa mające na celu przyjęcie najnowocześniejszych technologii transportowych i przyjaznych dla środowiska modeli transportu zasilanych sztuczną inteligencją. Podkreślił, że innowacje te mają wspierają zrównoważony rozwój nowoczesnego sektora transportu i są zgodne z celami krajowej strategii transportu i logistyki 2030 Arabii Saudyjskiej.

„Al-Duailej dodał: „Dziś przypada aktywacja jednej z najważniejszych inicjatyw planu działania na rzecz umożliwienia zaawansowanej mobilności powietrznej. Korzystanie z tego rodzaju taksówki powietrznej, skraca czas podróży pasażerów w zatłoczonych obszarach, szczególnie w sytuacjach awaryjnych, ułatwia transport towarów i środków medycznych oraz przyspiesza zadania nadzoru i inspekcji".

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony