Przejdź do treści
Źródło artykułu

Airbus podpisuje umowę z LCI i SMFL na 21 najnowszej generacji śmigłowców

Airbus Helicopters, firma lotnicza LCI oraz Sumitomo Mitsui Finance and Leasing Company (SMFL) ogłosiły zawarcie umowy na dostawę maksymalnie 21 śmigłowców najnowszej generacji. Potwierdzone zamówienie złożone przez LCI i SMFL LCI Helicopters (SMFLH), spółkę joint venture zajmującą się leasingiem wiropłatów, przewiduje wyprodukowanie 14 maszyn, kolejnych siedem może zostać zamówionych opcjonalnie.

Umowa dotyczy dwusilnikowych lekkich śmigłowców H145, średnich H160 i cięższych H175. Nowe witopłaty zostaną dostarczone do 2028 r. i będą użytkowane w różnych segmentach rynku, takich jak ratownictwo medyczne (EMS), poszukiwania i ratownictwo (SAR) oraz energetyka morska, w tym wiatrowa.

Zamówienie stanowi kolejny etap partnerstwa pn. Flight Path nawiązanego między LCI i Airbus Helicopters, którego celem jest odpowiedzialne zaspokojenie długoterminowych potrzeb branży w zakresie zdolności operacyjnych i finansowania.

Nowe maszyny Airbusa cechują doskonałe osiągi, wygoda eksploatacyjna i niższa emisja CO2 w porównaniu z innymi rodzajami i środkami transportu. Ponadto będą wyposażone w najnowszy zestaw funkcji nawigacyjnych i bezpieczeństwa, a także będą mogły korzystać ze zrównoważonych paliw lotniczych SAF.

Jaspal Jandu, prezes LCI, mówi: „Cieszymy się z kontynuacji współpracy z Airbusem. Rynek śmigłowcowy stoi przed szeregiem ważnych decyzji dotyczących potencjału, ponieważ trzeba dopasować podaż do popytu. Zamówienie na maksymalnie 21 śmigłowców najnowszej generacji odzwierciedla naszą wspólną determinację w dostarczaniu użytkownikom i klientom końcowym stabilnych, rentownych i potrzebnych im usług”.

Bruno Even, dyrektor generalny Airbus Helicopters, mówi: „To znaczące zamówienie na śmigłowce od LCI i SMFL wyznacza kolejny ciekawy etap partnerstwa Flight Path. Dzięki połączeniu innowacji technicznych i finansowych oraz wiedzy i obecności na rynku napiszemy jeszcze wiele rozdziałów w historii naszej współpracy”.

Partnerstwo Flight Path opiera się na 20-letniej współpracy LCI z Airbusem, a w początkowej jego fazie przewidziano dostawę co najmniej 7 śmigłowców najnowszej generacji do 2025 r.

W połączonej flocie LCI i SMFL lata już ponad 40 maszyn Airbusa. Są one użytkowane przez 12 podmiotów w ponad 10 krajach do różnych zadań, w tym EMS, SAR i obsługi morskiej energetyki wiatrowej, które wszystkie są zgodne z celami zrównoważonego rozwoju ONZ (SDG). Zakup nowych wiropłatów wpisuje się w długoterminowe działania LCI i SMFL na rzecz zrównoważonego rozwoju. Spółka LCI jest sygnatariuszem Karty Zrównoważonego Rozwoju Aircraft Leasing Ireland (ALI), w której zobowiązała się do rozwoju i osiągania celów, skupionych wokół 10 priorytetowych zasad zrównoważonego rozwoju, w tym zobowiązania do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony