Przejdź do treści
Źródło artykułu

Airbus nawiązał współpracę z MAGicALL w celu opracowania silników elektrycznych dla CityAirbusa NextGen

Airbus wybrał firmę MAGicALL na dostawcę silników elektrycznych dla statku powietrznego pionowego startu i lądowania (eVTOL) CityAirbus NextGen. Prototyp eVTOL Airbusa otrzyma zmodyfikowaną wersję silników MAGiDRIVE, najnowszej generacji napędów elektrycznych produkowanych przez MAGicALL.

Odpowiednie dostosowanie elektrycznego układu napędowego do potrzeb CityAirbusa NextGen umożliwi prototypowi optymalne korzystanie z funkcjonalności jego unikalnej konstrukcji, zwiększając wydajność i niezawodność. W lekkich, innowacyjnych silnikach bezszczotkowych, które zostaną zamontowane w CityAirbusie NextGen, stosowane są najnowszej generacji technologie magnetyczne i energoelektroniczne MAGicALL.

Joerg P. Mueller, szef programu miejskiej mobilności powietrznej w Airbusie, powiedział: „Cieszymy się, że możemy skorzystać z doświadczenia MAGicALL w opracowaniu układu napędowego CityAirbusa NextGen. Silniki elektryczne są głównym elementem naszego prototypu: wysoki moment obrotowy i niska waga MAGiDRIVE, a także ich solidna konstrukcja będą bardzo korzystne dla ogólnej wydajności statku powietrznego.”

Silniki elektryczne ułatwią też budowę prototypu eVTOL, dzięki w pełni zintegrowanemu rozwiązaniu obejmującemu zarówno silnik, jak i jego system sterowania, tworzącym całkowicie zamkniętą, chłodzoną powietrzem jednostkę napędową.

Spółka MAGicALL z siedzibą w Kalifornii jest wiodącym dostawcą silników elektrycznych. Założona w 2004 roku dysponuje sprawdzoną wiedzą specjalistyczną w zakresie niestandardowych rozwiązań magnetycznych i energoelektronicznych dla potrzeb przemysłu lotniczego. Firma przyczyniła się również do rozwoju silników, które napędzały Vahanę -demonstrator technologiczny jednomiejscowej powietrznej taksówki Airbusa z obrotowym skrzydłem.

Od 2014 roku konstruktorzy Airbusa badają, w jaki sposób napęd elektryczny może pomóc w rozwoju nowych rodzajów statków powietrznych. We wrześniu 2021 roku firma zaprezentowała w pełni elektryczny prototyp eVTOL, CityAirbus NextGen. Airbus prowadzi program mobilności miejskiej z eVTOL w roli głównej nie tylko w celu zaoferowania nowej usługi mobilności, ale także jako ważny krok w dążeniu do zmniejszenia emisji w całej gamie produktów lotniczych.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony