Przejdź do treści
Air France Cargo przetransportował sarkofag Ramzesa II (fot. Air France)
Źródło artykułu

Air France Cargo przetransportował sarkofag Ramzesa II

23 marca b.r. zespoły Air France Cargo przetransportowały unikalny zabytek o nieocenionej wartości historycznej - sarkofag egipskiego faraona Ramzesa II. Ten wyjątkowy przedmiot odbył podróż między Kairem a Paryżem na pokładzie samolotu Airbus A350, który wykonywał swój regularny lot na tej trasie.

Po wylądowaniu na lotnisku Paryż-Charles de Gaulle, sarkofag został przewieziony pod eskortą do Paryża, gdzie będzie prezentowany publicznie na wystawie "Ramzes i złoto faraonów", która rozpocznie się 7 kwietnia w centrum wystawienniczym Grande Halle de la Villette.

Sarkofag Ramzesa II do tej pory został zaprezentowany francuskiej publiczności tylko jeden raz, 45 lat temu i od tamtego czasu nie opuszczał Egiptu. Choć wspomniana wystawa odwiedzi wiele dużych miast na całym świecie, sarkofag, który jest głównym eksponatem, będzie można oglądać tylko w Paryżu. Bezcenny zabytek został wypożyczony jedynie Francji, aby ograniczyć dalszy transport. Wystawa w Paryżu stanowi zatem bardzo szczególną okazję dla ekspertów i miłośników egiptologii.
 
Przy transporcie sarkofagu wyspecjalizowany zespół pracowników Air France Cargo zastosował specjalistyczną wiedzę i wymagane doświadczenie w obsłudze tak wyjątkowych przesyłek. Przy współpracy z egipskimi i francuskimi ekspertami określono optymalne warunki transportu cennego zabytku na każdym etapie podróży. Zgodnie z wymogami konserwatorskimi ich parametry musiały być zbliżone do tych występujących w Kairze.

Air France Cargo przetransportował sarkofag Ramzesa II (fot. Air France)2

Od 90 lat Air France Cargo regularnie wykorzystuje swoją powszechnie uznawaną  profesjonalną wiedzę ekspercką w zakresie transportu szczególnie delikatnych i cennych eksponatów muzealnych i dzieł sztuki. W ostatnich latach samoloty Air France miały zaszczyt przewozić między innymi:

  • 54 dzieła Pabla Picassa, podróżujące do Los Angeles;
  • Strony oryginalnego manuskryptu Małego Księcia Saint-Exupéry'ego, które przewieziono z Nowego Jorku na specjalną wystawę "Spotkanie z Małym Księciem" w Paryżu. Była to pierwsza podróż manuskryptu do Francji;
  • Historyczną kolekcję jubilerską od Chaumeta, która została przetransportowana do Tokio;
  • Tyranozaura Rex o imieniu "Trix", który przybył z USA do Europy.

Air France Cargo zatrudnia zespół pracowników, wyspecjalizowanych w transporcie dzieł sztuki. Ze szczególną uwagą obsługiwane są zwłaszcza takie przedmioty, które wymagają odpowiedniego monitoringu i systemu zabezpieczeń. Dzięki odpowiednim systemom śledzenia, klienci Air France Cargo, którymi często są największe światowe muzea, mogą monitorować różne etapy transportu eksponatów, od załadunku na palety, po wyładunek w miejscu docelowym.

Przewóz cargo cennych dzieł sztuki i eksponatów muzealnych to wyjątkowy obszar działalności Grupy Air France-KLM. Ilustruje on rolę transportu lotniczego w łączeniu kultur oraz upowszechnianiu sztuki i nauki, w tym przypadku poprzez przewóz najpiękniejszych zabytków do różnych miejsc na całym świecie, aby jak najwięcej osób mogło je podziwiać.

Wystawa "Ramzes II i złoto faraonów" odbędzie się w od 7 kwietnia do 6 września 2023 r. w centrum wystawienniczym Grande Halle de la Villette w Paryżu.

Królewską podróż z Egiptu do Francji można obejrzeć poniżej.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony