Przejdź do treści
Trasa lotu Cessny 172 G-MOFO w Newcastle, fot. AAIB.
Źródło artykułu

72-letni pilot pomylił dwupasmówkę z pasem startowym lotniska

72-letni pilot z nalotem ogólnym 233 godzin wykonał swój pierwszy nocny samodzielny lot, podczas którego pomylił światła drogi A1 ze światłami pasa startowego międzynarodowego lotniska w Newcastle (NCL).

Podczas lądowania lotnik wykonał podejście do jezdni autostrady A1, zamiast pasa miejscowego lotniska, co zostało określone jako „poważny” incydent. Do zdarzenia doszło 9 stycznia 2022 r., ale dopiero teraz zdarzenie zostało upublicznione przez brytyjskie media.

Pilot błędnie zidentyfikował światła drogowe jako światła pasa startowego i skierował swój samolot na południe od lotniska, na którym miał wylądować. Ustalając swoją pozycję, zdał sobie sprawę, że się pogubił i leci tylko 300 stóp nad poziomem gruntu. Następnie zaczął się szybko wznosić.  

Po ustabilizowaniu samolotu i z pomocą kontroli ruchu lotniczego w Newcastle zawrócił w stronę lotniska. Po chwili odzyskał kontakt wzrokowy z pasem startowym i bezpiecznie wylądował tam swoją Cessna F172M (znaki rejestracyjne G-MOFO).

Pas startowy międzynarodowego lotniska w Newcastle zlokalizowany jest obok ruchliwej autostrady A1.

Brytyjski Air Accident Investigation Branch (AAIB) sporządził raport o „poważnym incydencie”, w którym szczęśliwie nikt nie został ranny. Jest on dostępny tutaj (LINK)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony