Odsłonięcie pomnika "Spirala Zwycięstwa" upamiętniającego polskich lotników RAF i służby pomocnicze

Pomnik "Spirala Zwycięstwa" (fot. spiralofvictory.com)

W dniu 28 listopada br. o godzinie 12:30, przed Polskim Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Mississaudze, odbędzie się uroczyste odsłonięcie pomnika "Spirala Zwycięstwa" – "Spiral of Victory". Uroczystość zostanie poprzedzona mszą św. o godzinie 11:00 w kościele św. Maksymiliana Kolbe.

Monument dedykowany jest Bohaterom Polskich Sił Powietrznych (lotnikom, personelowi naziemnemi i Pomocniczej Służbie Kobiet) walczącym podczas II wojny światowej u boku RAF w powietrzu i na ziemi. Organizatorami tego przedsięwzięcia jest grupa działaczy polonijnych tworzących Komitet ds. budowy pomnika oraz Fundacja im. Maksymiliana Kolbego w Mississaudze.

Pomysłodawcami budowy tego wyjątkowego miejsca pamięci są zasłużeni weterani Jan Gasztold prezydent Stowarzyszenia Lotników Polskich Skrzydło „Warszawa”, Bolesław Fujarczuk, który służył jako radio-operator pokładowy w legendarnym Dywizjonie 303, oraz śp. Pułkownik Marceli Ostrowski, pilot, strzelec pokładowy 301. Dywizjonu Bombowego Ziemi Pomorskiej. Jak podkreśla Bolesław Fujarczuk: Jest to niezwykle ważne żeby historia polskich bohaterów została upamiętniona na Ziemi kanadyjskiej, gdzie po wojnie osiedliło się wielu uczestników bitwy o Anglię między innymi as lotnictwa, pierwszy dowódca Dywizjonu 303 Zdzisław Krasnodębski, czy Bolesław Orliński pilot i dowódca polskiego 305 Dywizjonu Bombowego w Wielkiej Brytanii – mówi weteran.

Autorami projektu są artyści – rzeźbiarze Ania i Wojtek Biczysko. Od początku ich artystycznym zamierzeniem było stworzenie monumentu, która oddawałaby symbolikę zmagań Polaków. Jak podkreśla Wojtek Biczysko – Cała forma tej rzeźby ma charakter wznoszącej, dynamicznej kompozycji. Oglądana z daleka reprezentuje lekkość lotu i romantykę wojowników powietrznych. Kompozycja umieszczona na wysokości 13 stóp reprezentuje walkę samolotów z tamtych czasów – podsumowuje.

Pomnik “Spirala Zwycięstwa” składa się z dwóch głównych części: lekko pochylonego do przodu obelisku, z inskrypcjami na trzech stronach i osadzonej na jego szczycie rzeźbiarskiej kompozycji, w której znajdą się trzy samoloty, a która ma symbolizować "bitwę w powietrzu". Na południowo-wschodniej, frontowej ścianie pojawi się symbol polskich lotników, biało-czerwona szachownica, oświetlona od środka i widoczna w nocy. Na tej stronie umieścimy również logo RAF.

Druga, lewa płaszczyzna obelisku (od zachodniej strony) będzie opatrzona odznaką Polskiego Pilota oraz inskrypcją w języku angielskim: “Never in the field of human conflict was so much owed by so many to so few.”, która jest cytatem z przemówienia Winstona Churchilla, ówczesnego Premiera Wielkiej Brytanii. Ostatnia, północna płaszczyzna będzie powtórzeniem strony lewej, ale w języku polskim.

Budowa pomnika „Spirala Zwycięstwa” jest możliwa między innymi dzięki finansowemu wsparciu  Instytytu Pamięci Narodowej oraz Veterans Affairs Canada, a także donacjom złożonym przez organizacje polonijne i indywidualnych darczyńców. W realizację projektu zaangażowała się także firma Cyclone Mfg. z Mississaugi. Patronami honorowymi przedsięwzięcia są: Ministerstwo Obrony Narodowej, Instytut Pamięci Narodowej, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Ottawie, Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Toronto, Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce Placówka 114 Toronto, Związek Polaków w Kanadzie, Stowarzyszenie Inżynierów Polskich w Kanadzie, Instytut Oskara Haleckiego, Związek Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie, Związek Narodowy Polski Gmina 1, Stowarzyszenia Lotników Polskich – 430 Skrzydło “Warszawa”.


Przeczytaj również:
Kanada: pomnik "Spirala Zwycięstwa" upamiętni polskich lotników RAF i służby pomocnicze

Źródło: spiralofvictory.com
comments powered by Disqus