Przejdź do treści
Źródło artykułu

Pilot linii United twierdzi, że sprowadził koronawirusa do USA

Pilot linii United Airlines uważa, że sprowadził COVID-19 do Stanów Zjednoczonych, zanim wirus ten stał się globalnym problemem zdrowotnym. Lotnik powiedział, że podczas jednego z jego lotów z Chin do Stanów Zjednoczonych pod koniec ubiegłego roku pasażerowie wykazywali objawy tej choroby.

14 stycznia Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że nie widzi dowodów przenoszenia wirusa z człowieka na człowieka. Jednak już następnego dnia w USA zanotowano pierwszy potwierdzony przypadek. Wcześniej pilot United Vaughn Cordle wykonywał loty na B787 z Pekinu do Waszyngtonu.

Lokalne media donosiły, że w grudniu zauważyły wzrost liczby chorych pasażerów korzystających z tych połączeń. W tym czasie nawet jeden z jego kolegów zachorował, ale bez publicznej histerii nikt nie byłby w stanie stwierdzić, że mogło to być częścią czegoś większego.

„Między połową grudnia a połową stycznia wyjątkowo duża liczba pasażerów czuła się źle podczas prawie każdego lotu, w tym dwóch moich copilotów”, mówił Cordle. „Jeden był tak chory, że obficie się pocił i nie był w stanie usiąść na swoim miejscu podczas naszego podejścia do lotniska w Pekinie. W taksówce w drodze do hotelu był już w bardzo słabym stanie, a jego skóra była popielata”.

Cordle stwierdził dalej, że lekarze i pielęgniarki opiekujący się chorymi podczas niektórych lotów myśleli, że przyczyną jest zatrucie pokarmowe. Jego ostatni lot jako kapitana United odbył się 18 stycznia, po czym również zachorował, odczuwał zmęczenie i bóle mięśni przez dwa tygodnie. Pilot wkrótce przeszedł na emeryturę 3 lutego.

W tym czasie nie było żadnych ograniczeń, aby zapobiec przedostawaniu się wirusa do Stanów Zjednoczonych. Nawet jeśli loty z Chin zostały wcześniej wstrzymane, wirus prawdopodobnie przedostał się do USA za pośrednictwem epicentrów w Europie.

Z kolei gdyby Światowa Organizacja Zdrowia była bardziej proaktywna w swoim podejściu, środki ostrożności mogłyby zostać podjęte wcześniej. Dwa miesiące po pierwszych przypadkach w Stanach Zjednoczonych wybuch epidemii został uznany za pandemię. Obecnie większość obowiązujących ograniczeń dotyczy ograniczenia szkód, a nie zapobiegania.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony