Przejdź do treści
Źródło artykułu

Siły Powietrzne Ukrainy: Rosja wystrzeliwuje mniej rakiet, ale wysyła więcej dronów

Rosja wystrzeliwuje w kierunku Ukrainy mniej rakiet, ale wysyła więcej dronów – poinformował w poniedziałek rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat, cytowany przez agencję Ukrinform.

„W porównaniu z zeszłym rokiem rakiet wystrzeliwanych przez wroga w kierunku terytorium Ukrainy jest mniej. Wtedy bywało ponad 50, a czasem nawet do 100 rakiet dziennie” – oznajmił Ihnat.

Zaznaczył natomiast, że zwiększyła się liczba ataków przy życiu dronów. „Widzimy, że codziennie Shahedy lecą z różnych kierunków, w tym drony najwyraźniej wyprodukowane już na terytorium Rosji. Lecą i z terytorium Krymu, i z Kraju Krasnodarskiego, i z obwodów kurskiego i briańskiego” – powiedział wojskowy.

Dlatego – jak zaznaczył – Ukrainie są potrzebne małe systemy obrony przeciwlotniczej. „Te potężne systemy, które mamy, są przeznaczone głównie do przeciwdziałania rosyjskiemu lotnictwu. A drony to już cele dla mniejszych systemów” – oświadczył.

Wcześniej siły powietrzne Ukrainy powiadomiły, że w nocy z niedzieli na poniedziałek strącono 12 dronów Shahed, wystrzelonych przez sił rosyjskie z południowego wschodu.

Ihnat wyraził też pogląd, że Rosja najpewniej nie będzie w stanie zapewnić wystarczającej liczby rakiet do 46 systemów rakietowych Iskander, które rozlokowała na granicy z Ukrainą. (PAP)

mw/ adj/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony