Przejdź do treści
Bramki ABC - odprawa dzieci (fot. Straż Graniczna)
Źródło artykułu

SG: latem na Lotnisku Chopina dzieci skorzystają z automatycznych bramek przy wylocie z Polski

Latem na Lotnisku Chopina dzieci powyżej 12. roku życia, mierzące co najmniej 140 cm wzrostu i mające paszporty biometryczne, skorzystają z bramek automatycznej kontroli granicznej przy wylocie z Polski. Pilotaż Straży Granicznej potrwa od czwartku do końca września - poinformowała SG.

Biometryczne bramki automatycznej kontroli granicznej, czyli bramki ABC (ang. Automated Border Control), są wykorzystywane do samodzielnej odprawy pasażerów będących obywatelami państw Unii Europejskiej, Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej lub Szwajcarii, którzy podróżują do i z państw spoza strefy Schengen.

Od połowy lutego z takich bramek mogą korzystać również dzieci powyżej 12. roku życia, ale tylko gdy wracają do Polski. Do tej pory w ten sposób odprawiło się 28 tys. dzieci.

Od czwartku taką możliwość będą miały też dzieci wylatujące z Polski, ale na razie tylko na Lotnisku Chopina. Jak wyjaśniła SG, jest to program pilotażowy, która potrwa do końca września. Z wytypowanych bramek ABC na kierunku wyjazdowym z Polski skorzystają dzieci, które ukończyły 12 lat, mają co najmniej 140 cm wzrozstu i posiadają biometryczne dokumenty podróży.

Straż Graniczna podkreśla, że bramki ABC znacząco skracają czas odprawy i zwiększają przepustowość lotniczych przejść granicznych. Według SG to prosty w obsłudze i intuicyjny system kontroli, dzięki któremu podróżni podczas przekroczenia granicy samodzielnie mogą skanować swój dokument, przykładając go do czytnika. Procedura trwa kilkanaście sekund, co pozwala skrócić czas zarówno samej kontroli, jak i oczekiwania na kontrolę.

Rzeczniczka SG por. Anna Michalska zaznaczyła, że pilotaż na Lotnisku Chopina to ważne usprawnienie odpraw. Jak dodała, ze wszystkich przejść granicznych to właśnie na tym lotnisku odprawia się największa liczba podróżnych, bo ok. 15,4 tys. osób na dobę. W Medyce to 11,7 tys, a w porcie lotniczym Kraków-Balice – 8,1 tys.

Por. Michalska zwróciła też uwagę na rosnący ruch na lotniskach. Jak wyjaśniła, w pierwszych pięciu miesiącach tego roku w przejściach lotniczych odprawiono prawie 7 mln osób. W 2022 roku w podobnym okresie było to 4,7 mln osób. Oznacza to, że ruch wzrósł o 44 proc. Średnio we wszystkich lotniczych przejściach granicznych odprawianych jest 45,5 tysiąca osób na dobę.

Obecnie bramki ABC znajdują się w sześciu portach lotniczych: Gdańsk-Rębiechowo, Kraków-Balice, Poznań-Ławica, Warszawa-Modlin, Warszawa-Okęcie oraz Wrocław-Strachowice. W sumie są tam 72 bramki, w tym 43 na przylot do Polski.

Pasażer, który odprawia się w bramce ABC, najpierw skanuje swój dokument, a następnie po otwarciu drzwi wejściowych wchodzi do środka. Tam następuje proces weryfikacji biometrycznej, czyli automatycznie porównywane są wizerunek twarzy, odciski palców i potwierdzane jest, czy osoba przedstawiająca dokument do odprawy jest jego właścicielem. Jeśli weryfikacja jest pozytywna, otwierają się drzwi wyjściowe i pasażer może opuścić bramkę. Jeśli są wątpliwości i potrzeba dodatkowych czynności, podróżny jest kierowany na drugą linię kontroli.

"Dzięki weryfikacji danych biometrycznych bramka ABC wyklucza możliwość posłużenia się podrobionym, przerobionym lub cudzym dokumentem. Bramki ABC są połączone z bazami danych, które obsługuje Straż Graniczna. Pozwala to wykryć m.in. czy podróżny widnieje w bazach danych np. jako osoba poszukiwana lub osoba, która stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego" – podkreśla SG.

Z danych Straży Granicznej wynika, że od czerwca 2019 r. do końca 2022 r. z bramek ABC skorzystało 4,7 mln podróżnych.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony