Przejdź do treści
P-8A Poseidon należący do US Navy - lądowanie (fot. Balon Greyjoy, CC0, Wikimedia Commons)
Źródło artykułu

Samolot zwiadowczy US Navy nad Cieśniną Tajwańską, Pekin poderwał myśliwce

Samolot zwiadowczy typu P-8A Poseidon amerykańskiej marynarki wojennej przeleciał w środę nad wodami międzynarodowymi przez Cieśninę Tajwańską – ogłosiła VII Flota US Navy. W reakcji chińska armia wysłała swoje samoloty bojowe, a wojsko tajwańskie uznało przelot za "normalny" – podaje agencja Reutera w środę.

"Przelot samolotu przez Cieśninę Tajwańską pokazuje zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku. Wojsko Stanów Zjednoczonych wykonuje loty, żegluje i działa wszędzie tam, gdzie pozwala na to prawo międzynarodowe" – napisano w oświadczeniu VII Floty Marynarki Wojennej.

Shi Yi, rzecznik wschodniego teatru działań Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, oświadczył, że strona chińska "utrzymuje wysoki poziom gotowości przez cały czas i jest zdecydowana bronić suwerenności i bezpieczeństwa narodowego, a także pokoju i stabilności w regionie", dodając, że armia wysłała swoje myśliwce, by śledzić przelot amerykańskiej maszyny.

Tajwańskie ministerstwo obrony podało, że jego siły monitorowały amerykański samolot lecący na południe przez cieśninę, i określiło sytuację jako "normalną".

Chiny wielokrotnie protestowały przeciwko obecności amerykańskich okrętów i samolotów na spornym Morzu Południowochińskim i w Cieśninie Tajwańskiej. W ciągu ostatnich czterech lat, od objęcia urzędu prezydenta przez Tsai Ing-wena, armia chińska zintensyfikowała swoją aktywność wokół Tajwanu. Władze w Pekinie, które uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję, nie uznają demokratycznie wybranego rządu w Tajpej i nie wykluczają użycia siły w celu przejęcia kontroli nad wyspą.

Na Tajwanie obecnie trwa kampania przed wyborami na urząd prezydenta i do parlamentu, które odbędą się 13 stycznia i które Chiny określiły jako "wybór między wojną a pokojem".

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony