Przejdź do treści
Źródło artykułu

Rzeszów: ponad 80 mln zł wydało lotnisko na inwestycje w ostatnich trzech latach

Ponad 80 mln zł wydał na inwestycje w ostatnich trzech latach Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów. Lotnisko w najbliższych latach ma równie ambitne plany inwestycyjne – poinformowano w czwartek na konferencji prasowej.

W czwartek na lotnisku w Jasionce odbyła się konferencja prasowa, na której podsumowano inwestycje portu z ostatnich trzech lat i zaprezentowano plany na najbliższe lata.

Uczestniczący w konferencji marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl przypomniał, że samorząd województwa jest większościowym udziałowcem w spółce lotniskowej.

„W takie miejsca lekką ręką się inwestuje, bo wie się, że te środki, które z budżetu województwa będą skierowane, nie zostaną zmarnowane, a będą mnożyły efekty i dodawały, nie tylko lotnisku, ale całej gospodarce Podkarpacia nowych impulsów i stymulacji” - zauważył Ortyl.

Wspomniał także o zabiegach, jakie podejmował w Komisji Europejskiej, kiedy regionalne porty borykały się z problemami podczas pandemii covid-19. Podkreślił też, że samorząd realizuje również wiele innych inwestycji wokół lotniska, m.in. drogowych, czy kolejowych, takich jak np. połączenie w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej.

Prezes lotniska Adam Hamryszczak, przedstawiając realizację programu inwestycyjnego na lata 2021-2023, powiedział, że w ostatnich latach zostało zrealizowanych kilkanaście niezwykle ważnych dla lotniska inwestycji o łącznej wartości 55,7 mln zł.

„Warto podkreślić, że program był współfinansowany przez Polskie Porty Lotnicze, który przekazał na jego realizację 38,6 mln zł, zaś Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka wyasygnował ze środków własnych kwotę 17 mln zł. Zaplanowane inwestycje zostały zrealizowane w pełnym zakładanym zakresie, planowanym terminie i przy zachowaniu dyscypliny budżetowej” – zaznaczył Hamryszczak.

W ramach tego programu zrealizowano inwestycje w trzech grupach: bezpieczeństwo (28,9 mln zł), ochrona środowiska (24,8 mln) i cyfryzacja (1,8 mln).

Największe kwoty przeznaczone zostały na zakupy pojazdów i maszyn na potrzeby portu, rozbudowę stacji paliw lotniczych oraz budowę stacji magazynowania oraz tankowania pojazdów, zakup cystern lotniskowych, zakup maszyn do utrzymania nawierzchni drogowych i lotniskowych, modernizację systemu retencji wody przez budowę grawitacyjnego kolektora kanalizacji deszczowej, modyfikację systemu BHS, zakup tomografu oraz systemu sterowania taśmociągami, wymianę oświetlenia na LED-owe na drodze startowej, drogach kołowania, płytach postojowych, w terminalu oraz budynku administracji.

„Port zrealizował także kilka znaczących inwestycji w całości finansowanych ze środków własnych. Łączna kwota dodatkowych zadań wyniosła ponad 25 mln zł, co oznacza, że w ostatnich trzech latach spółka zrealizowała inwestycje na łączną kwotę ponad 80 mln zł” - wyliczył prezes lotniska.

Wśród najważniejszych inwestycji własnych wymienił budowę parkingu długoterminowego na 458 miejsc oraz zakup pojazdów i sprzętów do obsługi handlingowej, w szczególności służących do realizacji operacji cargo.

Z kolei wiceprezes lotniska Małgorzata Jarosińska-Jedynak zapowiedziała kolejne inwestycje widoczne dla pasażerów, które unowocześnią całą ścieżkę ruchu pasażerskiego na lotnisku, a jednocześnie usprawnią obieg ruchu towarowego.

Zaznaczyła, że spółka przygotowała nowy biznesplan, który w długoterminowej perspektywie zakłada dynamiczny rozwój w obszarze ruchu pasażerskiego oraz towarowego.

„Do jego realizacji niezbędna jest odważna i odpowiedzialna polityka inwestycyjna. Na lata 2024-2025 spółka zaplanowała szereg zadań, które pozwolą na zmodernizowanie istniejących obiektów do światowych standardów w zakresie infrastruktury, technologii, czy bezpieczeństwa” – wskazała wiceprezes.

Dodała, że cały czas szukają możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych i, przygotowując dokumentację projektową, są gotowi do skutecznego aplikowania.

„Pierwszym, do którego Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka przystąpił, jako jeden z nielicznych portów regionalnych w Polsce, był ogłoszony w tym roku nabór do programu FEnIKS” – poinformowała Jarosińska-Jedynak.

W ramach tego naboru lotnisko w Jasionce złożyło trzy projekty na łączną kwotę ponad 50 mln zł, z czego wnioskowane dofinansowanie ze środków UE to nieco ponad 31 mln zł. Realizacja tych projektów pozwoli na poprawę ochrony i bezpieczeństwa w obszarze obsługi ruchu pasażerskiego, zapewnienie bezpieczeństwa pożarowego Portu Lotniczego, poprawę bezpieczeństwa w zakresie ruchu towarowego oraz osobowego.

Hamryszczak dodał, że w najbliższych latach, oprócz zakupu nowoczesnych skanerów CT, dzięki którym pasażerowie nie będą musieli wyciągać płynów i elektroniki z bagażu podręcznego, chcą umieścić w terminalu paczkomat dla rzeczy, których nie można zabrać na pokład samolotu.

Zaś wiceprezes Bartosz Górski zwrócił uwagę, że dynamiczny rozwój Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka w zakresie obsługi ruchu pasażerskiego i towarowego powoduje, że niezbędne są inwestycje zarówno w obszarach infrastruktury terminalowej, ale także cargo i zadań związanych z bezpieczeństwem i cyberbezpieczeństwem.

„Wiele z tych inwestycji będzie funkcjonowało w tle, ale niektóre z nich będą widoczne dla wszystkich korzystających z naszego lotniska” – zapewnił Górski.

Dodał, że spółka w najbliższych dwóch latach planuje sfinalizować nie tylko duże inwestycje, ale także wiele mniejszych i większych zakupów, których realizacja wymaga odpowiedniego planowania oraz konsekwentnego i odpowiedzialnego zespołu specjalistów, zarówno w obszarze zarządzania, inżynierii oraz komercji.

I tak np. lotnisko planuje jeszcze w sezonie letnim wspólnie z firmą Baltona zakończyć modernizację strefy komercyjnej i budowę sklepu wolnocłowego w formule walk-through. Planuje także przebudowę Punktu Kontroli Bezpieczeństwa, co - razem z już przeprowadzonymi pracami modernizacyjnymi - spowoduje, że ścieżka obsługi pasażera będzie nowoczesna, sprawna, bezpieczna i komfortowa.

Podczas konferencji potwierdzono także finalizację zakupu terminala cargo (WAIMEA), który pozwoli w przyszłości na obsługę frachtów komercyjnego cargo.

Na konferencji przypomniano, że w ubiegłym roku lotnisko zakończyło budowę parkingu długoterminowego P3 z elektronicznym systemem rezerwacyjnym, a w tym roku chce konsekwentnie zamknąć całość tej infrastruktury, poprzez modernizację parkingu P2, co pozwoli na znaczną poprawę dostępności parkingowej dla pasażerów oraz partnerów komercyjnych.

„Warto w tym miejscu podkreślić, że realizacja tych projektów jest efektem zaangażowanej i profesjonalnej pracy naszych specjalistów z działów inwestycyjnych, operacyjnych, finansowych oraz komercyjnych” – zauważył prezes Hamryszczak.

Zapewnił, że to nie koniec inwestycji, bo – jak mówił - tylko odważne decyzje strategiczne pozwolą na realizację obecnych i przyszłych wyzwań w zakresie rozwoju ruchu pasażerskiego i towarowego. (PAP)

Autorka: Agnieszka Pipała

api/ drag/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony