RAF zwiększy liczbę samolotów transportowych Atlas C1

Airbus Atlas C1 należący do RAF, fot. RP

Ministerstwo Obrony Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej poinformowało, że w ramach programów zakupowych na najbliższe lata zaplanowano zakup drugiej transzy średnich samolotów transportowych Airbus Atlas C1 (A400M).

Powodem tego kroku, który ma zostać zrealizowany do 2030 r., są czynniki operacyjne. Do końca 2023 r. Królewskie Siły Powietrzne mają wycofać obecnie eksploatowane samoloty tej klasy Lockheed Martin C-130J Super Hercules i mniejsze BAe 146 C3. To z kolei spowoduje, że lotnictwo transportowe będzie dysponować wyłącznie 22 Atlasami C1 (ostatnie dwa trafią do RAF w tym roku), ośmioma ciężkimi Boeing C-17 Globemaster III i 14 leasingowanymi Airbus A330MRTT Voyager.

 Obecnie brak informacji ile nowych samolotów A400M miałoby zostać zakupionych przez Londyn. Według pierwotnych planów zakładano zamówienie 25 egzemplarzy, ostatecznie zredukowano tę liczbę do 22.

Z całą pewnością deklaracja Wielkiej Brytanii jest ważnym sygnałem dla programu – w ubiegłym roku (po raz pierwszy od 2005 r.) Airbus zawarł nowe kontrakty na produkcję i dostawy samolotów A400M Atlas.

Czytaj całość artykułu na stronie www.rp.pl

Źródło: Rzeczpospolita
comments powered by Disqus