Przejdź do treści

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podpisała umowę na dostarczenie systemu wieży zdalnej dla lotniska w Modlinie

Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Magdalena Jaworska-Maćkowiak oraz dyrektor marketingu i sprzedaży w Saab Per Ahl, podpisali umowę na zaprojektowanie, wybudowanie i uruchomienie dla lotniska w Modlinie systemu wieży zdalnej z centrum operacyjnym zlokalizowanym w Warszawie. Nowoczesne rozwiązanie zwiększy m. in. bezpieczeństwo i efektywność operacji lotniczych.

System wieży zdanej (Remote Tower) to rozwiązanie posiadające kamery i czujniki znajdujące się na lotnisku, które w czasie rzeczywistym wysyłają sygnały do zdalnego centrum kontroli ruchu lotniczego (Remote Tower Center). Za pośrednictwem tej technologii można zarządzać ruchem lotniczym tak, jak z tradycyjnej wieży, przy czym Remote Tower Centre nie musi znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie kontrolowanego lotniska – może być oddalone od niego nawet o kilkaset kilometrów.

Wdrożenie innowacyjnego systemu wieży zdalnej otwiera nowy rozdział w zarządzaniu ruchem lotniczym. To nie tylko technologiczny krok naprzód, ale realna zmiana w sposobie myślenia o bezpieczeństwie i efektywności operacji lotniczych. Dzięki tej innowacji zapewniamy kontrolerom ruchu lotniczego narzędzia, które pozwalają działać szybciej i precyzyjniej – niezależnie od warunków czy lokalizacji – powiedziała Magdalena Jaworska-Maćkowiak, prezes PAŻP.

Jestem dumna, że Polska Agencja Żeglugi Powietrznej powierza Saab wdrożenie naszego rozwiązania wieży zdalnej na lotnisku Warszawa-Modlin. Dla nas to podróż w kierunku transformacji służb ruchu lotniczego. Cieszę się na współpracę z PAŻP – naszym partnerem w Polsce – powiedziała Cecilia Larsson, prezes Saab Air Traffic Management AB.

Przyszłość sprawnego i bezpiecznego zarządzania ruchem lotniczym zależy nie tylko od ludzi, ale również od naszej gotowości do wdrażania nowych technologii. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej każdego dnia udowadnia, że potrafi to robić na najwyższym światowym poziomie – wskazał Maciej Lasek, wiceminister infrastruktury.

Wdrażana technologia Remote Tower potwierdza rosnącą rolę cyfryzacji i automatyzacji w kontroli ruchu lotniczego. Jednym z przykładów może być integracja obrazu z elementami rozszerzonej rzeczywistości (AR) zwiększająca świadomość operacyjną podczas pracy kontrolera ruchu lotniczego – mówił Andrzej Sus, dyrektor Biura Służb Technicznych PAŻP.

Z punktu widzenia lotniska to niezwykle istotna decyzja, która nie tylko zwiększa nasze możliwości operacyjne, ale jest też kolejnym ważnym krokiem w stronę modernizacji polskiej infrastruktury lotniczej i zapewnienia najwyższych standardów bezpieczeństwa. Cieszymy się, że Modlin staje się częścią tak nowoczesnego projektu, który wzmacnia naszą pozycję w krajowej sieci portów lotniczych – skomentował Jacek Kowalski, p.o. prezesa Lotniska Warszawa/Modlin.

Zwiększone bezpieczeństwo i świadomość sytuacyjna

Zdalny system zapewnia kontrolerom ruchu lotniczego znacznie szerszy zakres widoczności niż konwencjonalne rozwiązania. Dzięki integracji obrazu z wielu kamer – w tym kamer PTZ z funkcją przybliżania oraz wykorzystaniu technologii podczerwieni, możliwa jest skuteczna obserwacja pola manewrowego nawet w nocy i przy trudnych warunkach atmosferycznych.

System zdalnej wieży umożliwi także pełną integrację systemu wizualizacji lotniska z systemami ATM. Dzięki wykorzystaniu pierwotnych i wtórnych systemów dozorowania (radary oraz MLAT) pozwoli na wykrywanie, identyfikowanie i oznaczanie oraz automatyczne śledzenie obiektów poruszających się po polu manewrowym lotniska i w jego otoczeniu oraz wstępną ocenę wystąpienia ewentualnych ryzyk.

Umiejscowienie zdalnej wieży w Centrum Zarządzania Ruchem Lotniczym (CZRL) w Warszawie pozwala na rezygnację z budowy klasycznej wieży na terenie lotniska w Modlinie. Remote Tower został zaprojektowany z myślą o przyszłości. Jego skalowalność umożliwia rozbudowę i dostosowanie do rosnących potrzeb operacyjnych lotniska – bez konieczności inwestowania w kosztowną infrastrukturę fizyczną. Poprzez instalację kamer na wysokości ok. 40 metrów w centralnej części lotniska, możliwa będzie dalsza rozbudowa infrastruktury bez wpływu na widoczność pola manewrowego.

Operacyjne uruchomienie systemu wieży zdalnej na lotnisku w Modlinie zaplanowano pod koniec 2027 roku.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony