VariFlight wskazuje najbardziej punktualne lotniska i linie 2018 roku

Port Lotniczy Itami (Osaka) w Japonii (fot. theconstructionindex.co.uk)

Firma VariFlight, jeden z czołowych dostawców technologii cyfrowej dla lotnictwa, wydała raport wskazujący najbardziej punktualne lotniska oraz linie lotnicze 2018 r.

Raport porównujący współczynniki punktualności (OTP), czyli procent odlotów wykonywanych o czasie, został przygotowany w oparciu o dane własne VariFlight, mierzące rzeczywiste wyniki operacyjne lotnisk oraz linii lotniczych w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 r. Za wylot o czasie analitycy VariFlight uznali lot, który wyruszał w przeciągu 30 min od planowanego czasu wylotu. W ramach badań porównano porty lotnicze oraz linie lotnicze w oparciu o wielkość operacji oraz położenie geograficzne. Dodatkowo raport wskazuje najbardziej punktualne sojusze oraz trasy lotnicze.

Wśród największych portów lotniczych na świecie, czyli takich, które obsługują powyżej 6 tys. wylotów miesięcznie, pierwszą dziesiątkę rankingu punktualności zdominowały lotniska z Japonii, zajmując aż pięć pozycji, w tym pierwszą, która trafiła do lotniska Itami (OTP 93,87 proc.) oraz drugą, która przypadła lotnisku New Chitose w Sapporo (OTP 92,30 proc.) Trzecie miejsce na podium trafiło do portu lotniczego w Honolulu (OTP 88,29 proc.). W pierwszej dwudziestce najbardziej punktualnych dużych lotnisk na świecie, znalazły się tylko dwa lotniska z Europy – Moskwa Pułkowo ze wskaźnikiem OTP 85,75 proc., co dało lotnisku szóste miejsce na świecie, oraz Helsinki-Vantaa (OTP 81,66 proc.) na 18. pozycji.

Listę najbardziej punktualnych na świecie lotnisk średniej wielkości (obsługujących od 2 do 6 tys. wylotów miesięcznie) otwiera port lotniczy w Kaohsiung na Tajwanie ze wskaźnikiem OTP 92,58 proc. przed japońskimi lotniskami w Sendai (OTP 92,43 proc.) oraz Miyazaki (91,94 proc.). W pierwszej dziesiątce w tej kategorii znalazły się dwa porty lotnicze z krajów europejskich – lotnisko na Teneryfie ze współczynnikiem OTP 90,69 proc. dającym mu szóste miejsce na świecie oraz zajmujący 10 miejsce port lotniczy w Mińsku ze współczynnikiem OTP 90,12 proc.

Cały artykuł czytaj na stronie www.rynek-lotniczy.pl

Źródło: rynek-lotniczy.pl
comments powered by Disqus