Norwegia kończy testy zdalnej wieży kontroli ruchu lotniczego w Arktyce

Zdalna wieża kontroli ruchu lotniczego w Bodø w Norwegii (fot. Avinor)

Zdalna wieża kontroli ruchu lotniczego w Bodø w Norwegii, która rozpoczęła działalność w październiku, została z powodzeniem wykorzystana do poprowadzenia pierwszego komercyjnego lotu pasażerskiego na arktyczne lotnisko Røst.

Projekt Remote Towers w Norwegii jest przedsięwzięciem partnerskim między lotniskiem a dostawcą usług żeglugi powietrznej Avinor oraz firmami technologicznymi Kongsberg Defence oraz Aerospace i Indra.

Pierwszy lot pasażerski

Pierwsza regularna komercyjna usługa pasażerskiego lotu pojawia się w regionie po kilku latach planowania i testów. W Norwegii to sposób na zapewnienie zrównoważonych usług lotniczych na obszarach wiejskich, z których wiele znajduje się w Arktyce. Dzięki niemu operacje lotniskowe mają być bardziej opłacalne i bardziej dostępne dla regionalnych portów lotniczych.

System zatwierdzony został już przez norweski Urząd Lotnictwa Cywilnego co pokazuje, że technologia Remote Towers może zapewnić równe lub lepsze standardy bezpieczeństwa w porównaniu z konwencjonalnymi wieżami na lotniskach.

Bezpieczeństwo jest zawsze najwyższym priorytetem w lotnictwie. Chociaż technicznie jesteśmy w trybie testowym, pierwszy zakończony komercyjny lot pasażerski stanowi dla nas ważny kamień milowy – stwierdził Jan Østby, dyrektor ds. zdalnych wież w Avinor Air Navigation Services.

Cały artykuł czytaj na stronie www.rynek-lotniczy.pl

Źródło: rynek-lotniczy.pl
comments powered by Disqus