Finnair inwestują w samoloty elektryczne. ES-19 obsłuży krótkie trasy

ES-19 w locie (fot. Finnair)

Linie lotnicze Finnair poinformowały w oficjalnym komunikacie o podpisaniu listu intencyjnego ze szwedzkim producentem Heart Aerospace w sprawie nabycia do 20 samolotów elektrycznych ES-19, które będą mogły zabrać na pokład 19 pasażerów i będą wykorzystywane na krótkich trasach.

Zawarte porozumienie pomoże narodowemu przewoźnikowi Finlandii w realizacji planów neutralizacji emisji dwutlenku węgla do 2045 roku. – Do opracowania zupełnie nowego samolotu potrzeba wsparcia całego ekosystemu, obejmującego także porty i linie lotnicze. Dzięki temu projekt ma szansę powodzenia w przyszłości – wyznała Anne Larilahti, dyrektor odpowiedzialna za zrównoważony rozwój Finnair.

Narodowy przewoźnik powietrzny Finlandii dołączył dwa lata temu do Nordyckiej Sieci Lotnictwa Elektrycznego (NEA), w ramach której rządy, linie lotnicze i firmy współpracują przy pionierskich pomysłach, pomagających opracować zrównoważone sposoby podróżowania. NEA zakłada cztery kluczowe cele:
• Standaryzację elektrycznej infrastruktury lotniczej w krajach Skandynawii,
• Opracowanie modeli biznesowych dla regionalnych połączeń point-to-point,
• Rozwijanie technologii samolotów pod warunki atmosferyczne w Skandynawii,
• Tworzenie europejskiej i globalnej platformy współpracy.

Ściśle współpracowaliśmy z NEA, ale niezwykle ważne dla nas jest również zaangażowanie Finnair. Wielkim wyzwaniem jest nie tylko technologia, ale także impet do stworzenia takiego projektu. Początkowo samoloty elektryczne będą prawdopodobnie wykorzystywane do lotów na krótkich dystansach, pomagając zmniejszyć emisje, a także ożywiać lokalne gospodarki – podkreślił Anders Forslund, dyrektor generalny i założyciel Heart Aerospace.

Cały artykuł czytaj na stronie www.rynek-lotniczy.pl

Źródło: rynek-lotniczy.pl
comments powered by Disqus