Akcje Virgin Galactic mocno w górę

VSS Unity Virgin Galactic na płycie lotniska (fot. Virgin Galactic)

Akcje Virgin Galactic wzrosły na sesji w dniu 24 maja o 27%, po tym jak firma przeprowadziła udany lot testowy w kosmos swojego pojazdu pasażerskiego. Wzrosty trwały do końca mijającego tygodnia i tak jak 21 maja za jedną akcję tej spółki trzeba było zapłacić 21,07 dolara tak w ostatni piątek już 32,23 dolara.

Przypomnijmy, że w dniu 22 maja 2021 roku samolot VSS Unity Virgin Galactic wykonał pierwszy w historii załogowy lot z portu kosmicznego Spaceport America w stanie Nowy Meksyk. Start odbył się o godz. 16:34 czasu polskiego. VSS Unity został wyniesiony w powietrze przez większy samolot – SpaceShipTwo. Następnie o godzinie 17:26 VSS Unity odpalił swój hybrydowy silnik, utrzymując jego pracę przez około 60 sekund. Wykonał lot po trajektorii suborbitalnej, a następnie o 17:43 bezpiecznie wylądował na pasie Spaceport America. W trakcie suborbitelnego lotu VSS Unity Virgin Galactic wzniósł się na wysokość niemal 90 km nad Ziemią. Lot jest znaczącym krokiem w kierunku otwarcia komercyjnych podróży kosmicznych.

Wspomniany lot był pierwszym z czterech testowych lotów kosmicznych spółki. Celem Virgin Galactic jest udostępnienie komercyjnych lotów w kosmos, których planowana premiera ma nastąpić na początku 2022 roku.

Prezes Virgin Galactic, Michael Colglazier udzielił wywiadu w stacji CNBC. – Sobotni lot testowy był bezbłędny. Pokazał elegancję i bezpieczeństwo naszego systemu lotów kosmicznych, jednocześnie zaznaczając duży krok naprzód zarówno dla Virgin Galactic, jak i lotów kosmicznych. Natychmiast rozpoczniemy przetwarzanie danych uzyskanych z tego udanego lotu testowego wraz i z niecierpliwością czekamy na podzielenie się wiadomościami na temat naszego kolejnego planowanego kamienia milowego. Przed nami jeszcze dwa kamienie milowe do osiągnięcia, zanim otrzymamy kluczową licencję – powiedział przedstawiciel firmy.

Lot kończy serię opóźnień, które nadszarpnęły reputację i wycenę spółki. Akcje firmy spadły bowiem o około 40% od końca lutego 2021 roku. Teraz Virgin Galactic odrabia straty.

W tej chwili spółka jest wyceniana na 6,37 mld dolarów, a jeszcze niecały miesiąc temu podejście inwestorów do spółki było zupełnie inne. Akcje Galactic zamknęły się 13 maja na poziomie 15,50 dolarów, czyli na tyle nisko, że inwestorzy zaczęli się nimi ponownie interesować, mimo braku jakichkolwiek konkretnych pozytywnych wiadomości w tym czasie. Inwestorzy sprzedawali wtedy akcje, sfrustrowani opóźnieniami i brakiem sprzedaży.

Cały artykuł czytaj na stronie www.rynek lotniczy.pl

Źródło: rynek-lotniczy.pl
comments powered by Disqus