Przejdź do treści
Źródło artykułu

Ruszyły zapisy do ogólnopolskich zawodów Learn&Fly dla uczniów na latające modele samolotów

Ruszyły zapisy do 4. edycji Learn&Fly - ogólnopolskich zawodów na skonstruowanie latającego modelu samolotu. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Zapisy potrwają do 14 grudnia. Zawody odbędą się w styczniu, a półfinały i finał w maju i czerwcu.

Jak podkreślił Łukasz Szuba, dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, która jest organizatorem wydarzenia, zawody Learn&Fly co roku zbierają najzdolniejszych pasjonatów lotnictwa z całej Polski i cieszą się ogromną popularnością.

Wyjaśnił, że Learn&Fly to ogólnopolskie zawody, podczas których powstają zaawansowane, latające modele samolotów.

"Wszystko dzieje się dzięki uczestnikom, którymi są uczniowie szkół wraz z opiekunami. Z roku na rok młodzież coraz bardziej nas zaskakuje i nie możemy się doczekać, co wydarzy się podczas najbliższej edycji” – zauważył Szuba.

Zawody Learn&Fly 2023 są otwarte dla wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych w Polsce. Chętni powinni się zgłaszać w drużynach liczących od dwóch do czterech osób oraz opiekun.

"Jeśli jesteś uczniem interesującym się branżą lotniczą lub opiekunem, który ma już pomysł na drużynę uczniowską nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmierzyć się w zawodach Learn&Fly 2023” – zachęcał Szuba.

Głównym zadaniem uczestników jest skonstruowanie latającego modelu samolotu, a następnie uczestnictwo w zawodach na najdłuższy lot.

"Podczas każdej edycji konkursu uczniowie zaskakują poziomem trudności projektów oraz ich znakomitym wykonaniem. Jesteśmy przekonani, że i tym razem nie będzie inaczej” – ocenił dyr. Fundacji.

Drużyny dostaną do dyspozycji specjalnie przygotowane materiały szkoleniowe: zestaw materiałów opisujących ogólne zasady budowy statków powietrznych - Learn&Fly STEM Kit, oraz podstawowe vademecum branży lotniczej - Learn&Fly Careers Kit, które mogą ułatwić i uprzyjemnić pracę młodzieży nad projektami, a dodatkowo nauczyć ich coś nowego.

"Uczestnicy znajdą tam także rekomendacje pracowników firm lotniczych dla listy zawodów związanych z lotnictwem. Ponadto bogate i różnorodne zaplecze naukowo-techniczne zapewnione podczas realizacji zawodów pozwoli zaktywizować uczestników i pomoże w realizacji kluczowego zadania” – zachęcał Szuba.

Zaznaczył, że uczestnicy muszą się wykazać wiedzą z dziedziny fizyki, matematyki i lotnictwa. Niezbędna jest też znajomość zasad aerodynamiki oraz podejście inżynierskie i konstruktorskie.

"Realizacja projektów będzie wymagała także wysoko rozwiniętej wyobraźni, zdolności manualnych, technicznych i znajomości zasad konstrukcyjnych” – wskazał Szuba.

Dodał jednocześnie, że nie należy się jednak stresować brakiem zaawansowanych kompetencji „i nad wyraz analizować swoich umiejętności”. Konkurs jest bowiem dopasowany do poziomu wiedzy uczestników, a organizatorzy będą wspierać uczestników.

"Pomogą i udzielą cennych rad, gdy tylko będą mogli oraz doładują uczestników dawką motywacji w trudniejszych momentach” – zapewnił.

Wyjawił, że łączna pula nagród wynosi 20 tys. zł, a wygrana drużyna może zdobyć nawet do 5 tys. zł. Nagrody są przewidziane zarówno na etapie półfinałów jak i w finale.

"Dzięki temu rywalizacja jest jeszcze bardziej zacięta, motywacja uczestników jeszcze większa, a co za tym idzie -projekty będą rzetelnie wymyślane i przygotowywane” – zwrócił uwagę dyr. Fundacji, organizatora zawodów Learn&Fly.

Rejestracja uczestników ruszyła w południe w środę 30 listopada i potrwa do 14 grudnia włącznie.

Zawody rozpoczną się w styczniu, półfinały odbędą się w maju w trzech miejscach: na Politechnice Rzeszowskiej, w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku i w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni. W każdej z tych lokalizacji zakwalifikowanych zostanie maksymalnie po 20 drużyn, o dostaniu się decyduje kolejność zgłoszeń.

Natomiast finał zawodów odbędzie się na kampusie Politechniki Rzeszowskiej w czerwcu.

Szuba zwrócił uwagę, że organizacja wydarzenia w tych miejscach zwiększy możliwości młodych uczestników i pobudzi ich do działania w kierunku rozwijania swoich zainteresowań związanych z lotnictwem.

„Projekt odpowiada na problem braku podstawowych umiejętności uczniów związanych ze STEM (ang. Science, Technology, Engineering and Mathematics) w zakresie nauki, technologii, inżynierii i matematyki, poprzez zastosowanie innowacyjnych i angażujących metod nauczania. Dodatkowo udział w zawodach pomoże rozwijać kompetencje miękkie i umiejętności pracy w grupach” – oceniają organizatorzy.

Organizatorem zawodów jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Partnerzy główni to: Lockheed Martin Corporation, Pratt&Whitney Rzeszów i Pratt&Whitney Kalisz.

Więcej informacji na temat konkursu można uzyskać pisząc na adres email: info@dolinawiedzy.pl lub dzwoniąc pod nr tel.: 17 865 30 04 lub 502 415 059. (PAP)

Autorka: Agnieszka Pipała

api/ mhr/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony