Rosyjskie linie Transaero na skraju bankructwa

B777 należący do linii Transaero

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew dał zielone światło do rozpoczęcia postępowania upadłościowego przez linie Transaero Airlines. Do niedawna toczyły się jeszcze negocjacje w sprawie przejęcia tego drugiego największego przewoźnika w Rosji przez Aeroflot, ale nie przyniosły one efektu.

Upadłość nastąpi zgodnie z rosyjskim prawem, a szczegóły techniczne dotyczące postępowania są obecnie dopracowywane. Federalna Agencja Transpotu Lotniczego Rosji nakazała Transaero wstrzymanie sprzedaży biletów, a wszyscy negocjatorzy uznali upadłość jako jedyne możliwe wyjście.

Bankructwo wydaje się być przypieczętowane decyzją wierzycieli Transaero, którzy odmówili przyjęcia modelu restrukturyzacji zadłużenia, proponowanego przez Sbierbank, a także rosyjskiego Ministerstwa Finansów, które wycofało się z pomysłu udzielania gwarancji państwa w wysokości 85 mld rubli (1,3 mld dolarów) na restrukturyzację przewoźnika, co było obiecane w początkowej fazie negocjacji.

Wicepremier Rosji, Igor Szuwałow zapowiedział, że rząd pomoże 10 tys. pracowników, którzy mogą stracić w Transaero swoje miejsca pracy, a także pasażerom, którzy mieli wykupione bilety. Na początku września, Aeroflot informował, że zamierza nabyć 75 procent udziałów w Transaero, który ma około 4 mld dolarów długu. Głównym akcjonariuszem Aeroflotu jest państwo rosyjskie posiadające 51 procent akcji przewoźnika.
 

Źródło: rt.com
comments powered by Disqus