Przejdź do treści
Źródło artykułu

Red Bull Air Race: Kilka faktów o kombinezonach przeciwprzeciążeniowych

Red Bull Air Race to jeden z najbardziej wymagających fizycznie sportów motorowych świata. Podczas każdego lotu na torze, na pilota oddziałuje przeciążenie dochodzące do 10G. André Frank z firmy, która zaprojektowała i wykonuje kombinezony przeciwprzeciążeniowe, dzieli się z nami informacjami na temat pionierskich rozwiązań, pomagających chronić zawodników.

FAKT 1

W przeciwieństwie do niektórych kombinezonów używanych przez pilotów wojskowych, te noszone w Mistrzostwach Świata Red Bull Air Race nie muszą być podłączone do samolotu. Działają w stu procentach autonomicznie, zamiast sprężonego powietrza wykorzystując tzw. „płynne mięśnie".

FAKT 2
Gdy pilot znajduje się pod wpływem przeciążenia, "płynne mięśnie" wszyte w kombinezon pomagają utrzymać krążenie krwi w niezaburzonym stanie. Wypełnione wodą rurowate worki biegną od ramion pilota, aż do kostek. Przy przeciążeniu, płyn szybko spływa w dół i uciska uda. Dzięki temu krew zawodnika nie odpływa z górnych partii ciała i wciąż może być swobodnie pompowana tam gdzie jest najbardziej potrzebna, np. do głowy.


FAKT 3
Noszenie kombinezonu pozwala pilotowi znosić dodatkowe 1,5G, a także zmniejsza wysiłek potrzebny do jego przezwyciężania. To chroni go przed kompletnym wycieńczeniem podczas lotu po torze.

FAKT 4
Każdy z kombinezonów jest szyty na miarę. Aby je wykonać, ciało zawodnika mierzy się w 48 miejscach, takich jak między innymi kostki, czy kolana.

FAKT 5
Kombinezon waży około 6,7 kg. Każdy zawiera około 4 litrów płynu. „Płynne mięśnie" są wymieniane każdego roku, ponieważ samego płynu w trakcie sezonu może w nich ubywać (około 20-30 ml rocznie). Jeśli ubędzie go więcej niż 50 ml, wymienia się je natychmiast.


FAKT 6
Ponieważ kombinezon przeciwprzeciążeniowy musi leżeć, jak ulał, posiada system sznurowania. Około 90% to spasowanie krojem, a pozostałe 10% to efekt sznurowania. Daje to zapas potrzebny na zmiany w wadze, czy przyroście masy mięśniowej pilota w czasie sezonu.

FAKT 7
Kombinezony działają jako system pasywny, co oznacza, że piloci nie mogą czuć ruchu płynu wewnątrz kieszeni, a finalnie odczuwają jedynie niewielki nacisk w czasie działania przeciążeń.


FAKT 8
Specjalne przekładki w rurkach sprawiają, że przepływu cieczy nie da się zablokować, nawet jeśli rury z płynem ściśnie się pasami lub w inny sposób.

FAKT 9
Każdy z kombinezonów jest uszyty z niepalnego Nomexu i Twaronu (materiału mocnego jak Kevlar, ale dość elastycznego, by zmieniać kształt, gdy ciśnienie wody go rozpiera).


FAKT 10
W gorących miejscach, takich jak Putrajaya, kombinezony przed lotem są chłodzone w lodówkach. To daje pilotom 20 minut efektu chłodzenia, pomagając im znosić upał i większą wilgotność powietrza.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony