Paul Bonhomme zwycięzcą pierwszego wyścigu Red Bull Air Race sezonu 2010

Obrońca zeszłorocznego tytułu, Paul Bonhomme, z Wielkiej Brytanii, wygrał pierwsze zawody Red Bull Air Race 2010, rozgrywane w Abu Dhabi, w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Drugie miejsce zajął inny Brytyjczyk, Nigel Lamb, a trzecie Węgier, Peter Besenyei.

Hannes Arch, z Austrii, który po piątkowych kwalifikacjach uważany był za faworyta, został zdyskwalifikowany w pierwszym locie za niebezpieczne manewry. Wielu czołowych zawodników również nie ukończyło zawodów z powodu awarii samolotów, bądź dyskwalifikacji. Z temperaturą powyżej 40 stopni i silnym pustynnym wiatrem, który krótko przed wyścigiem zmienił kierunek, Air Race w Abu Dhabi stały się jednymi z najtrudniejszych w sześcioletniej historii Mistrzostw.

„To dobry początek nowego sezonu,” powiedział Bonhomme , który uzyskał 12 punktów w 12 zwycięstwie w karierze. Brytyjczyk, podobnie jak Lamb Besenyei, był mistrzem trudnych warunków i udało mu się do końca zachować spokój, pomimo niesprzyjających okoliczności.

„To fascynujące co tu się działo. Kierunek wiatru zmienił się diametralnie i zaskoczył wielu zawodników, a dodatkowo negatywnym czynnikiem była temperatura. Nie sądzę, żeby to był zbieg okoliczności, że na podium stanęli najbardziej doświadczeni zawodnicy. Doświadczenie pomaga w momentach takich jakie tutaj panowały,” powiedział triumfator Air Race.

„To był dzień taktyki i strategii,” stwierdził Lamb, dodając, iż drugi raz wywalczył podobną pozycję. „Byłaby wspaniałe częściej uzyskiwać taki wynik, ale zdaję sobie sprawę, że jest 12 pilotów, którzy maja czasy bardzo zbliżone do siebie. Szykuje się ciekawy sezon,” dodał Lamb.

Arch był wyraźnie zdenerwowany dyskwalifikacją. Powiedział, „Nie ma pojęcia co się nie spodobało sędziom. To była normalna sytuacja, jakich wiele na wyścigach. Sądzę, że ta przesadna troska o bezpieczeństwo będzie miała wpływ wyniki całych mistrzostw.”

Pierwszy wyścig sezonu 2010 był również dużym doświadczeniem dla dwóch debiutantów. Martin Sonka z Czech, który obchodził 32 urodziny, otrzymał 20 punktów karnych i uplasował się na 13 pozycji, a reprezentant Brazylii, Adilson Kindlemann z 28 punktami karnymi znalazł się na 14 miejscu. Następne zawody w dniach 17-18 kwietnia, w Perth, w Australii.