Prezydent podpisał nowelę o transporcie materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o transporcie materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną – podała w piątek kancelaria prezydenta. Nowa regulacja określa zasady, wymagania, obowiązki i ograniczenia w transporcie lotniczym materiałów niebezpiecznych.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o transporcie materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną – poinformowała w piątkowym w komunikacie Kancelaria Prezydenta RP.
„Ustawa zmierza do przyjęcia kompleksowych rozwiązań w celu odpowiedniego uwzględnienia w krajowym prawodawstwie rozwiązań wynikających z Załącznika 18 +Bezpieczny transport materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną+ do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, sporządzonej w Chicago dnia 7 grudnia 1944 r., zwanego dalej +Załącznikiem 18+, w połączeniu z przepisami +Instrukcji Technicznych Bezpiecznego Transportu Materiałów Niebezpiecznych Drogą Powietrzną+, zwanych dalej +Instrukcjami Technicznymi+” – podano w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP.
Jak wskazano w komunikacie, ustawa określa m.in. zasady prowadzenia działalności w zakresie krajowego i międzynarodowego transportu materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną, w zasady nadzoru sprawowanego przez prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz przez prezesa Państwowej Agencji Atomistyki nad przestrzeganiem przepisów z zakresu transportu materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną w lotnictwie cywilnym. Reguluje także ograniczenia dotyczące transportu materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną w odniesieniu do obowiązków operatorów lotniczych, ich podwykonawców, wyznaczonych operatorów pocztowych oraz nadawców oraz możliwość wykonywania lotów cywilnych statków powietrznych na potrzeby polskich sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej z materiałami niebezpiecznymi z lotnisk wojskowych i na lotniska wojskowe.
Według komunikatu, każda osoba biorąca udział w transporcie materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną będzie miała obowiązek odbycia szkolenia z zakresu bezpiecznego transportu materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną, w tym szkolenia odnawiającego. Ustawa wprowadza dla operatora lotniczego certyfikowanego przez prezesa ULC oraz jego podwykonawcy obowiązek zgłaszania w ramach systemu zgłaszania zdarzeń każdego wypadku, incydentu oraz zdarzenia z materiałami niebezpiecznymi, niezależnie od miejsca jego wystąpienia. Operator lotniczy niebędący posiadaczem takiego certyfikatu będzie obowiązany zgłosić w ramach systemu zgłaszania zdarzeń każdy wypadek, incydent czy zdarzenie z materiałami niebezpiecznymi, do którego doszło na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Ustawa wprowadza również zmiany w prawie o ruchu drogowym, które mają na celu określenie katalogu podmiotów, którym policja udziela informacji o wpisach do ewidencji osób kierujących pojazdami silnikowymi oraz motorowerami, które naruszają przepisy o ruchu drogowym. Ustawa wprowadza także zmiany w ustawie o szczególnych regulacjach w zakresie transportu i gospodarki morskiej w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. Te zmiany mają na celu przedłużenie okresu pobytu obywatelom Republiki Białorusi będących kierowcami, którzy wykonują transport drogowy lub niezarobkowy przewóz drogowy na rzecz przewoźnika drogowego lub przedsiębiorcy mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 października 2022 r., z wyjątkiem zmian wprowadzanych w Prawie o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw oraz w ustawie o szczególnych regulacjach w zakresie transportu i gospodarki morskiej w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy, które mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Komentarze