Przejdź do treści
Źródło artykułu

Prezes POLSA: Ameryka Południowa to obiecujący rynek dla polskich firm z sektora kosmicznego

Ameryka Południowa to obiecujący rynek dla polskich firm z sektora kosmicznego, które mogą dostarczać tam swoje produkty – ocenił w rozmowie z PAP prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) prof. dr hab. Grzegorz Wrochna.

Zdaniem prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej Ameryka Południowa jest "obiecującym rynkiem dla naszych firm kosmicznych". "W Europie jest się bardzo trudno przebić, bo działają tu podmioty z krajów zachodnich z większym doświadczeniem. Na rynek amerykański w ogóle trudno jest wejść, bo jest on intensywnie chroniony" – wyjaśnił.

Wrochna zwrócił uwagę, że coraz większego znaczenia nabiera tzw. kosmos użytkowy. Chodzi, jak wyjaśnił, nie tylko o misje badawcze i eksploracyjne, ale przede wszystkim o wykorzystywanie technologii kosmicznych związanych z obserwacją Ziemi, telekomunikacją, nawigacją satelitarną.

"Ta część rynku kosmicznego coraz szybciej się rozwija, a nasze firmy mają w tym torcie duży udział" – zaznaczył.

Obroty światowego sektora kosmicznego w 2021 r. przekroczyły 300 mld dol. Zdecydowanym liderem rynku są, jak zaznaczył Wrochna, Stany Zjednoczone, które w technologie kosmiczne inwestują ponad 23 mld dol. rocznie.

"W Europie przodują Niemcy i Francja, gdzie poziom inwestycji to 3 mld euro rocznie. Wszystkie państwa z Europy Środkowo-Wschodniej to jest ułamek tej kwoty" – stwierdził szef POLSA. Dodał, że liderami branży w naszym regionie są Polska i Czechy.

Wrochna ma nadzieję, że misja gospodarcza do Argentyny i Chile, która potrwa do 15 kwietnia, "zaowocuje intratnymi kontraktami polskich firm na usługi i produkty związane z sektorem kosmicznym".

"W szczególności polskie firmy mogą zaoferować serwisy związane z wykorzystaniem danych satelitarnych systemu Copernicus, a Chile i Argentyna tego bardzo potrzebują ze względu na rozległy obszar i inwestycje na odległych terenach. Innym przykładem jest nawigacja z wykorzystaniem europejskiego systemu Galileo, w czym nasze firmy mają już duże doświadczenie" – wskazał prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

W misji gospodarczej do Argentyny i Chile pod przewodnictwem POLSA wezmą udział przedstawiciele polskiego sektora kosmicznego. W programie jest m.in. udział w Międzynarodowych Targach Lotniczych i Kosmicznych FIDAE w Chile, spotkania z przedstawicielami chilijskiego sektora kosmicznego podczas Space Summit, Industry Day oraz podpisanie Memorandum of Understanding z argentyńską agencją kosmiczną CONAE.

Więcej o misji gospodarczej polskiego sektora kosmicznego do Chile i Argentyny na stronie www.polsa.gov.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony