Sąd: spółka PL Mazury ma wydać samorządowi lotnisko w Szymanach

Lotnisko Szymany

Spółka Port Lotniczy Mazury ma wydać lotnisko regionalne w Szymanach koło Szczytna samorządowi województwa warmińsko-mazurskiego. Wypowiedzenie umowy dzierżawy lotniska spółce przez samorząd województwa było zasadne - orzekł w środę sąd okręgowy w Olsztynie.

Wyrok nie jest prawomocny.

Proces, jaki zakończył się w środę, jest efektem sporu między samorządem województwa warmińsko-mazurskiego a spółką, która od 2008 r. zarządzała regionalnym lotniskiem w Szymanach. Zarząd województwa w połowie ubiegłego roku wypowiedział jej umowę dzierżawy i do zarządzania lotniskiem powołał samorządową spółkę "Warmia i Mazury".

Wypowiadając umowę dzierżawy spółce Port Lotniczy Mazury samorząd podał, że zarządza ona lotniskiem nieefektywnie i nie gwarantuje uruchomienia działalności lotniskowej w Szymanach. Z taką decyzją nie zgadzają się przedstawiciele spółki Port Lotniczy Mazury, którzy nie chcą opuścić lotniska, twierdząc, że rozwiązanie umowy jest nieskuteczne. Dlatego samorząd złożył pozew do sądu o wydanie nieruchomości.

Zarząd województwa chce nadal uruchomić port lotniczy w Szymanach; ma to kosztować 180 mln zł. Unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury 2007-2013 ma wynieść do 76 proc. Aby dotacja unijna nie przepadła, port lotniczy musi być uruchomiony do 2015 roku.(PAP)

ali/ mki/ gma/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus