Przejdź do treści
Boeing 787-9 Dreamliner Air France w locie (fot. Air France)
Źródło artykułu

Pracownicy Air France zapowiadają strajk podczas Świąt Bożego Narodzenia i sylwestra

Dwa związki zawodowe zrzeszające pracowników francuskich linii lotniczych Air France ogłosiły w czwartek, że między 22 grudniem a 2 stycznia będą prowadzić strajk. Protest jest związany z trwającymi negocjacjami z zarządem firmy, dotyczącymi układu zbiorowego regulującego pracę personelu pokładowego.

Związek Załóg Lotnictwa Cywilnego i Związek Załóg złożyły zawiadomienie o strajku od 22 grudnia do 2 stycznia z powodu „modyfikacji układu zbiorowego, który reguluje warunki pracy członków personelu pokładowego” – poinformowano w komunikacie.

300-stronicowy układ zbiorowy podpisany w 1999 r. wygasł z końcem października br., a zarząd firmy planuje w nim zmiany, m.in. zwiększające liczbę pasażerów przypadających na pracowników personelu pokładowego.

We wrześniu zarząd przyznał premię w wysokości 1000 euro i podwyżkę wynagrodzenia pracownikom o 5 proc. w trzech etapach, jednak zmiana układu zbiorowego niepokoi związkowców, zarzucających dyrekcji firmy „jednostronne zmianę warunków zatrudnienia”.

Air France musi zwrócić budżetowi państwa 2,5 mld euro pożyczek gwarantowanych przez państwo, zaciągniętych w czasie pandemii koronawirusa – przypomina dziennik ekonomiczny „Les Echos”.

ksta/ adj/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony